6 C
Šiauliai
2023 / 03 / 21

Į rinkimus atvykstantiems asmenims su regėjimo negalia – specialiųjų priemonių paketas

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Balsavimo biuletenių įmautės ir leidiniai Brailio raštu, padidinamieji stiklai ir įgarsinta svarbiausia informacija apie rinkimus – tokį specialiųjų priemonių paketą rinkėjams, turintiems regėjimo negalią, parengė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ruošdamasi kovo 5 d. vyksiantiems savivaldybių tarybų ir merų rinkimams.

- Reklama -

Bendrą informaciją apie rinkimus regėjimo negalią turintys rinkėjai gali iš anksto sužinoti specialiai šiems rinkimams išleistame leidinyje Brailio raštu. Jį VRK parengė bendradarbiaudama kartu su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga.

Leidinių apie rinkimus Brailio raštu bus galima rasti Lietuvos audiosensorinėje bibliotekoje Vilniuje ir jos filialuose Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose ir Ukmergėje.

Balsavimo biuletenių įmautės ir leidiniai Brailio raštu.

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga išplatino šį leidinį 49-iuose savo padaliniuose įvairiuose Lietuvos rajonuose.

Taip pat paruoštas specialus audio leidinys su svarbiausia informacija apie rinkimus. Garso įrašas publikuojamas VRK interneto svetainėje.

VRK kviečia rinkėjus pasidomėti iš anksto, prieš einant balsuoti perklausyti įgarsintą leidinį ir sužinoti pagrindinę 2023 m. kovo 5 d. savivaldybių tarybų rinkimų informaciją.

Parengtos specialios įmautės biuleteniams

- Reklama -

Rūpindamasi, kad balsuoti atėjusiam regėjimo negalią turinčiam rinkėjui būtų suteikta galimybė balsuoti savarankiškai, VRK užsakė specialias rinkimų biuletenių įmautes, kurios bus balsavimo vietose ir kuriomis naudodamiesi regėjimo negalią turintys rinkėjai galės balsuoti be kitų asmenų pagalbos, asmeniškai ir slaptai. 

Dėl neįgalumo savarankiškai negalinčiam balsuoti rinkėjui bus sudarytos sąlygos laisvai pasirinkti balsuoti padedamam kito asmens, kuriuo jis pasitiki arba pasinaudoti galimybe balsuoti neįgaliųjų poreikiams pritaikytose balsavimo patalpose. 

Regėjimo negalią turintys rinkėjai, atvykę į rinkimų apylinkę, gali paprašyti rinkimų komisijų narių išduoti jiems rinkimų biuletenius, jau įdėtus į šias specialias įmautes.

Įmautėse bus laukeliai, kuriuose rinkėjai turės pažymėti savo pasirinkimą. Abu rinkimų biuleteniai bus įdedami į atskiras įmautes.

Vienmandatės rinkimų apygardos biuleteniui skirtoje įmautėje prie kiekvieno laukelio, kuriame rinkėjas gali pažymėti savo pasirinkimą, bus Brailio raštu sužymėtos kandidatų į merus pavardės.

Primename, kad vienmandatės rinkimų apygardos biuletenyje bus nurodyta kandidatų vardo pirmoji raidė ir pavardė. Kandidatai bus surašyti vertikaliai pagal pavardžių pirmąsias raides abėcėlės tvarka. Kandidatą iškėlusios politinės organizacijos (koalicijos) pavadinimas arba nurodymas, kad kandidatas „Išsikėlė pats“ bus surašyti ant atskiro lapo, pateikiamo rinkėjui kartu su balsavimo biuleteniu.

Daugiamandatės rinkimų apygardos rinkimų biuleteniui skirtoje įmautėje bus vertikaliai išdėstyti laukeliai, prie kurių Brailio raštu bus surašyti politinių organizacijų kandidatų sąrašų numeriai. Politinių organizacijų sąrašų pavadinimai Brailio raštu bus atspausdinti ant atskiro lapo, kuris bus pateikiamas rinkėjui kartu su balsavimo biuleteniais. Biuletenyje rinkėjai turės pažymėti, kurį kandidatų sąrašą jie palaiko. Politinių organizacijų kandidatų sąrašų rinkimų numeriai savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose buvo nustatyti burtais.

Įmautės apačioje, horizontalioje juostoje, bus penki laukeliai, kuriuose rinkėjai turės teisę įrašyti pasirinkto sąrašo kandidatų numerius. Įrašydamas šiuos numerius rinkėjas penkiems pasirinktiems kandidatams gali suteikti reitingo balus. Reitinguoti nėra privaloma. Rinkėjui nesuteikus reitingo balų, bus laikoma, kad jis išreiškė pritarimą politinės organizacijos sudarytam kandidatų sąrašo eiliškumui.

Primename, kad savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose, tiek savivaldybių tarybų rinkimų biuleteniai, tiek merų rinkimo biuleteniai yra skirtingi. Rinkėjai kiekvienoje savivaldybėje balsuoja tik už toje savivaldybėje keliamus kandidatus.

Siekiant užtikrinti rinkėjų balsavimo slaptumą, po balsavimo rinkėjas turi teisę įmautes, kuriomis naudojosi balsuodamas, pasilikti sau. Įmautės grąžinti rinkimų komisijai nereikia.

Politinių organizacijų kandidatų sąrašuose įrašytų kandidatų pavardes ir jų eilės numerius galima sužinoti Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje www.vrk.lt arba paskambinus trumpuoju telefono numeriu 1855.

Šiuo numeriu galima skambinti iš visų Lietuvoje veikiančių operatorių tinklų iki kovo 19 d. kasdien, įskaitant ir savaitgalius, nuo 7 valandos ryto iki 20 valandos vakaro. Skambinant iš kai kurių ryšio operatorių tinklų, skambučiams gali būti taikomi papildomi mokesčiai. Sužinoti juos galima ČIA.

Padidinamieji stiklai – silpniau matantiems rinkėjams

VRK taip pat pasirūpino, kad kiekvienoje rinkimų apylinkėje būtų specialių padidinamųjų stiklų, skirtų silpnaregiams ar silpniau matantiems rinkėjams. Šie padidinamieji stiklai balsavimo dienomis bus kiekvienoje rinkimų apylinkėje. Jais taip pat kviečiami naudotis ir vyresnio amžiaus rinkėjai.

Kviečiame rinkėjus nesidrovėti ir paprašyti rinkimų komisijų narių šių priemonių, kad visą juos dominančią informaciją perskaityti būtų lengviau ir paprasčiau.

Svarbiausia informacija apie rinkimus bus teikiama ir trumpuoju numeriu 1855. Paskambinę šiuo numeriu, rinkėjai gali sužinoti jiems rūpimus dalykus.

Aktualiausia ir patikimiausia informacija apie rinkimus skelbiama Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje – www.vrk.lt

Savivaldybių tarybų ir merų rinkimai vyks kovo 5 d.  

Indrė Ramanavičienė
Patarėja (atstovė spaudai)
Mokymų ir komunikacijos skyrius

Balsavimo biuletenių įmautės ir leidiniai Brailio raštu, padidinamieji stiklai ir įgarsinta svarbiausia informacija apie rinkimus – tokį specialiųjų priemonių paketą rinkėjams, turintiems regėjimo negalią, parengė VRK bendradarbiaudama su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga.

https://bit.ly/3KxIy3N

- Advertisement -
spot_img
spot_img

Šylant orams – patarimai, kaip poilsį gamtoje paversti patogesniu

Šylant orams vis daugiau žmonių laisvą laiką po darbų leidžia gamtoje. Iš spintos ištraukiamos lauko kepsninės, apsirengiama lengvesniais drabužiais ir pasiruošiama ilgai lauktai iškylai. Norint, kad laikas praleistas gryname ore būtų ne tik saugus...

Teismas atmetė visus skundus dėl rinkimų I turo

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) atmetė visus 4 skundus, pateiktus po savivaldybių tarybų ir merų rinkimų I turo ir  paliko galioti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) kovo 10 d. sprendimą Sp-64 dėl rezultatų patvirtinimo savivaldybėse,...

Miego ypatumai ir jo kokybę užtikrinantys veiksniai

Miegas – unikali mūsų organizmo savybė. Nuolat vykdomi tyrimai ir per daugybę metų atrasti miego funkcijos ypatumai atskleidė visapusišką miego naudą. Nėra nei vienos organizmo sistemos, kurios miegas neveiktų teigiamai. Nors kartais sakoma, kad...

ORAI: Dieną nedidelis lietus. Temperatūra 5–10 laipsnių šilumos

Antradienį vakariniuose rajonuose kai kur rūkas. Dieną vietomis nedidelis lietus. Vėjas vakarinių krypčių, 5–10 m/s. Temperatūra naktį 2–6, dieną 5–10 laipsnių šilumos. Trečiadienio naktį vakariniame šalies pakraštyje palis, dieną daugelyje rajonų lietus. Naktį kai kur...

Horoskopai kovo 21 dienai

AVINASPer savo nepastovumą ir blaškymąsi sudarote didelių problemų kolegoms - jiems tai didžiausias kantrybės išbandymas. Naujasis tūkstantmetis jums jau akivaizdžiai yra atėjęs ir, matyt, tai kelia nepaaiškinamą nerimą. Susiraskite panašių į save. Jūs neturite...

ORAI: Sekmadienio dieną be žymesnio lietaus. Aukščiausia temperatūra 8–13 laipsnių šilumos

Sekmadienio dieną be žymesnio lietaus. Vėjas pietryčių, pietų, 4–9 m/s. Aukščiausia temperatūra 8–13 laipsnių šilumos. Pirmadienio naktį žymesnio lietaus nenumatoma, dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Temperatūra naktį 0–5 laipsniai šilumos, dieną šils iki...

Horoskopai kovo 19 dienai

AVINASNeįsitraukite šiandien į problemas, jūs turite stengtis išlaikyti puikią koncentraciją. Šiandien jums gali tekti priimti svarbius sprendimus, todėl prieiks ir šviesios galvos. JAUTISGalite visiškai dėl nieko nesirūpinti. Jūsų draugas yra pasiruošęs padėti, jei jus užkluptų...

Kovo 19 d. rinkėjai gali balsuoti tik savo savivaldybėje esančiose rinkimų apylinkėse

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) primena, kad pakartotinio balsavimo metu balsuoti už savivaldybių merus rinkėjai gali tik savivaldybės, kur jie yra deklaravę gyvenamąją vietą, ribose. Rinkėjai, kurie turi keletą nekilnojamojo turto objektų skirtingose savivaldybėse, rinkimuose gali...

ORAI: Šiandien Lietuvoje bus be kritulių. Aukščiausia temperatūra 5–10 laipsnių šilumos

Šiandien Lietuvoje bus be kritulių. Pietryčių vėjo gūsiai kai kur vakarinėje šalies pusėje sieks 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 5–10 laipsnių šilumos. Sekmadienį vietomis palis, vyraus nedidelis lietus. Temperatūra naktį 0–5 laipsniai šilumos, dieną šils iki...

Horoskopai kovo 18 dienai

AVINASJūsų kolegos turi ypatingų profesinių ambicijų. Neturėkite vilčių, kad jie pasidalys su jumis savo sumanymais. Kita vertus, stenkitės nesukelti kitiems abejonių dėl savo siekių tikslingumo. Nesivelkite į tuščius ginčus. JAUTISJūsų gyvenimo ritmas šiek tiek sutrikęs....

Patarė kaip smulkiajam verslui reaguoti į vėl pakilusias palūkanas: planuoti, derėtis ir nepanikuoti

Vakar Europos centriniam bankui (ECB) vėl pakėlus bazinę palūkanų normą 0,5%, dar labiau išaugo smulkaus verslo pažeidžiamumas ir bankrotų tikimybė. Nors ECB sprendimo efektas realiame vartojime Lietuvą pasieks tik per kelias savaites ar mėnesius,...

Bijome to, ko nesuprantame: psichiatrė paaiškino, kas yra intelekto ir psichosocialinė negalia

Nors stigma ir mažėja, vis dar baiminamės žmonių su intelekto ar psichikos sutrikimais. Visuomenės laisvinimasis iš vyraujančių išankstinių nuostatų, kurios skatina šiuos sutrikimus turinčius asmenis matyti kaip pavojų keliančius žmones, vyksta pernelyg lėtai –...

II rinkimų ture iš anksto savivaldybėse balsavo beveik 89 tūkstančių rinkėjų 

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia, kad per tris išankstinio balsavimo dienas iš viso balsavo beveik 98 tūkstančiai rinkėjų.  VRK duomenimis, tai yra beveik 6,3 procento nuo bendro visų Lietuvoje balsuojančių rinkėjų skaičiaus.  Aktyviausi kol kas Lazdijų...

Šiauliuose dega prekybos centro “Saulės miestas” stogas

Šiandien 09.19 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Šiaulių m. sav., Šiaulių m., Tilžės g. dega prekybos centro “Saulės miestas” stogas. Į įvykio vietą išsiųstos Šiaulių...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img