3 C
Šiauliai
2025 / 03 / 25

27-erių kaunietė Eglė apie skaitmeninio raštingumo mokymus: jeigu nori tobulėti, neturi būti dėl to gėda

Ar jau skaitėte?

Jei tik kalbama apie šiuolaikines technologijas ir internetą, nuolat kartojama, kad jaunoji karta yra išnaršiusi skaitmeninį pasaulį ir žinių šioje srityje jai netrūksta. Tačiau kaip ir kiekvienoje istorijoje yra žodelis „bet“. Pandemija, atskleidusi daug netikėtumų apie mūsų visuomenę, parodė, kad jaunajai kartai taip pat trūksta kartais ir visiškai elementarių skaitmeninio raštingumo žinių, pavyzdžiui, kaip pasirašyti dokumentą nuotoliniu būdu.

- Reklama -


Praėjusiais metais paskelbti „Eurostat“ duomenys atskleidė, kad Lietuvos jaunimas (16-24 metų) Europos Sąjungoje pirmauja pagal turimus bazinius ir aukštesnio lygio skaitmeninius gebėjimus – 93 proc. šalies jaunuolių turi puikius minėtus įgūdžius. Antrą vietą sąraše dalijamės su Estija ir Nyderlandais, o nusileidžiame tik Kroatijai. Atrodo, kad jaunajai kartais nebėra, ko mokytis, tačiau realybė yra kitokia – visos spragos atsiskleidžia tuomet, kai kalbama apie profesionalius įgūdžius.

Eglė Jankauskienė.

„Jaunoji karta, žmonės iki 30-ties, turi puikius įgūdžius laisvalaikiui, pavyzdžiui, geba naudotis socialiniais tinklais ir pan. Tačiau viskas apsiverčia aukštyn kojomis, kai kalbame apie profesionalius skaitmeninius įgūdžius, kurie yra būtini darbo rinkoje ar kitiems dalykiniams reikalams. Tokiais atvejais pamatome, kad ir jauniems žmonėms gali pritrūkti skaitmeninių įgūdžių“, – sako asociacijos „Langas į ateitį“ veiklų vadovė Jurgita Vasilavičiūtė–Garunkštienė.

Eglė Jankauskienei – tik 27-eri, tačiau nepaisydama stereotipo, kad jauni žmonės puikiai išmano, kaip naudotis išmaniosiomis technologijomis ir internetu, ji pati išbandė nuotolinius projekto „Prisijungusi Lietuva“ organizuojamus skaitmeninio raštingumo mokymus ir tai rekomenduotų padaryti visiems bendraamžiams.

Bendrauja su bendraamžiais, kuriems trūksta žinių

Darbe E. Jankauskienei tenka bendrauti su jaunais žmonėmis. Pašnekovė sako pastebėjusi, kad jiems dokumentų pasirašymas elektroniniu parašu kartais būna rimtas iššūkis.

- Reklama -

„Atrodo, socialiniais tinklais moka naudotis, bet viešojo administravimo informacinėmis sistemomis, kur labai aiškiai aprašyta, kaip sistema naudotis, nepavyksta. Kartais tai gali būti ir teksto suvokimo problemos, nes dažnas nenori skirti laiko įsigilinti, o tik paviršutiniškai prabėga. Kas keisčiausia, ypatingai sunku šia sistema naudotis 18-22 metų žmonėms, nors jie užaugo su informacinėmis technologijomis“, – pastebėjimais dalijasi ji.

Apie nemokamus skaitmeninio raštingumo mokymus moteris sužinojo iš vietinės bibliotekininkės. Nuo praėjusių metų lapkričio jai teko išklausyti kursus trimis skirtingomis temomis.

„Rinkausi iš programų, kurios man aktualios tiek darbe, tiek kasdienybėje. Man naudingiausi buvo mokymai apie „Google“ paskyrą ir jos turimas funkcijas. Ši paskyra labai naudinga, kai reikia persiųsti didelės apimties failus, nuotraukas, ko neįmanoma padaryti paprastu e. paštu. Taip pat buvo proga prisiminti debesų talpyklas. Vertinga buvo išmokti ir tai, kaip nustatyti automatinį laiškų išsiuntimą e. paštu. Dar gilinau žinias, kaip efektyviai naudotis „Excel“ skaičiuokle. Tai aktualu kasmet darbe ruošiant ataskaitas, be šito įrankio sunku išsiversti“, – vardija ji.

Mokytis reikia ir po mokyklos bei universiteto

Pasak E. Jankauskienės, pasimokyti apie šiuolaikines technologijas ir internetą vertinga ne tik vyresniems žmonėms, tačiau ir dar neturintiems 30-ties metų.

„Pavyzdžiui, aš turiu ir socialinės pedagogikos bakalaurą, ir viešojo administravimo magistrą, tačiau neabejoju, kad žinias reikia nuolat gilinti ir stengtis nepamiršti seniau įgytų įgūdžių – todėl ir reikia mokytis visą gyvenimą. Jeigu nori tobulėti, neturi būti dėl to gėda. Juk visų mūsų žinių lygis yra skirtingas“, – įsitikinusi pašnekovė.

Ji priduria, jog apskritai su skaitmeninių įgūdžių stygiumi labiausiai susidūrė vos įstojusi į universitetą – studijuojant bakalaurą, jai teko mokytis daugybės „Excel“ ir „Word“ programų funkcijų, su kuriomis mokykloje nebuvo supažindinta, vėliau žinias moteris gilino magistro studijose. E. Jankauskienė sako greitai išeisianti į motinystės atostogas, bet žada nesustoti mokytis net ir augindama vaiką.  

Pagilinti ar prisiminti įgūdžius skaitmeninėje erdvėje verta dalyvaujant nuotoliniuose skaitmeninio raštingumo mokymuose, kuriuose galima rinktis net iš 11-os skirtingų temų. Norintys įgyti ar pagilinti turimas skaitmeninio raštingumo žinias į mokymus gali registruotis interneto svetainėje www.prisijungusi.lt arba tuo pasidomėti paskambinę telefonu 862020961. Projekto „Prisijungusi Lietuva“ organizuojamuose mokymuose dalyvavo daugiau nei 89 tūkst. įvairaus amžiaus šalies gyventojų.

Birutė Stanevičienė
Asociacija „Langas į ateitį“
Informavimo ekspertė

TOP naujienos

Spalio 2-oji: vardadieniai, dienos INFO ir kitos įdomybės

Spalio 2-oji  – Angelų sargų arba Policijos diena. Spalio antroji – 276-oji metų diena (trečioji 40-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 90 dienų. Savo...

Kovo 21-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo 21-oji – Tarptautinė rasinės diskriminacijos panaikinimo diena; Pasaulinė poezijos diena; Tarptautinė lėlininkų diena; Pasaulinė Dauno sindromo diena; Tarptautinė Novrūzo diena; Tarptautinė miškų diena. Kovo...

Saugesnis pirkimas internetu: nuo šiol mokėjimai „Paysera Visa“ kortele tvirtinami programėlėje

Mokėjimo korteles „Visa“ turintys „Paysera“ klientai, atsiskaitydami interneto parduotuvėse kortele, mokėjimus nuo šiol tvirtins su „Paysera“ programėle. Programėlė pakeičia papildomą mokėjimų autorizavimą slaptažodžiais, kurie...

Ekonomikos Nobelis – tiriantiems bankų reikšmę ekonomikai finansų krizių metu

Šiandien, 2022 m. spalio 10 d., Švedijos karališkoji mokslų akademija skyrė 2022 m. Nobelio ekonomikos premiją, oficialiai vadinamą Sveriges Riksbank ekonomikos mokslų premija Alfredui...

Astrologinė prognozė kovo 18-ai, antradieniui

AVINAS. Šiandien galite išleisti daug pinigų arba tai padarys jūsų antroji pusė. Bus nelengva bendrauti, ypač su verslo partneriais, kreditoriais. Gali tekti labiau susirūpinti ir...

Kodėl jauni žmonės studijoms renkasi užsienio universitetus

Nors Lietuvos vyriausybės strateginės analizės centro (Strata) atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad 2028 m. sveikatos specialistų poreikis Lietuvoje bus 3,4 tūkst. specialistų didesnis nei...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS