4 C
Šiauliai
2024 / 10 / 18

Nuo svogūnų ant durų iki monetų pyrage – unikalios naujųjų metų sutikimo tradicijos pasaulyje

Ar jau skaitėte?

Naujieji metai ateina visame pasaulyje be išimties. Bet ne visur jie sutinkami vienodai. Pasidairius po skirtingus pasaulio kampelius, galima atrasti įdomių ir išskirtinių papročių, ritualų ir taisyklių, kaip pasitikti naujuosius metus. „Itaka“ pranešime žiniasklaidai apžvelgiamos ryškiausios pasaulio tradicijos.

- Reklama -

Graikijoje prireiks granatų ir… svogūnų!

Senovės graikų mitologijoje labai svarbus granato vaisius, nes jis simbolizuoja gyvenimą, vaisingumą ir gausą. Šio vaisiaus simbolizmas išliko svarbus iki pat šių dienų. „Itaka“ kelionių ekspertė Daiva Strumskienė pasakoja, kad Graikijoje, vos išmušus vidurnakčiui, žmonės ima granato vaisių į rankas ir trenkia jį į savo namų duris. „Skaičius, kiek granato vaisiaus sėklų prilimpa prie durų, simbolizuoja kitų metų sėkmę. tad smūgiuoti reikia nuoširdžiai, drąsiai ir stipriai“, – sako Daiva.

Madeiros fejerverkaif

Dar viena graikiška naujųjų sutiktuvių tradicija taip pat susijusi su namų durimis, bet šiai tradicijai prireiks dar ir svogūno. Svogūnas, arba net kelių svogūnų jų ryšulėliai dar naujųjų metų išvakarėse, po mišių, turėtų būti pakabinti virš durų. Svogūnas, net ir išrautas iš lysvės, nepasiduoda, išleidžia šaknis, augina svogūno laiškus, taigi graikiškoje kultūroje jis simbolizuoja vaisingumą ir augimą.

Laimingų naujųjų metų graikiškai – Ευτυχισμένο το νέο έτος!

Jei stebėti fejerverkus, tai tik Madeiroje (tik nepamirškite razinų!)

Nors pirmieji fejerverkai Madeiroje buvo paleisti XVIII amžiuje, bet šviesa ir ugnis madeiriečių naujuosius metus žymėjo jau nuo XVII amžiaus, kai salos gyventojai uždegdavo laužus, kurie visą salą užpildydavo šviesa ir mirgančiomis spalvomis.

„Šiais laikais šurmulys salos sostinėje Funšalyje prasideda jau nuo pačio ryto, kuomet salos uostai pradeda pildytis laivais, kuriais iš šios ir aplinkinių salų atplaukia žmonės, laukiantys pagrindinio sezono renginio. Bėgant dienai, užsipildo ne tik uostas, bet ir miestelių gatvės, aikštės bei bulvarai. Žmonės lankosi koncertuose, restoranuose, naktiniuose klubuose“, pasakoja D. Strumskienė.

- Reklama -
Graikijos svognai.

Artėjant vidurnakčiui, visi išeina į gatves, likus minutei iki vidurnakčio, prasideda atgalinis skaičiavimas, o po jo – įspūdingieji fejerverkai. Išskirtinis šou trunka apie aštuonias minutes, jį sudaro ne tik fejerverkai, bet ir 3D apšvietimo iliuzijos, šviesos kriokliai, bei specialios šviesos instaliacijos visoje saloje.

Salos fejerverkų šou turi apie 30 skirtingų paleidimo vietų. Fejerverkai leidžiami ne tik iš Funšalio miesto erdvių, bet ir iš vandenyno bei greta esančios Porto Santo salos, taip sukuriant įspūdingus erdvinius fejerverkus. Neatsitiktinai Madeira 2006 metais pasiekė Gineso rekordą už didžiausią pirotechnikos pasirodymą pasaulyje.

Tiesa, „Itaka“ kelionių ekspertė pastebi, kad yra dar viena svarbi Madeiros tradicija: „Pasitinkant naujuosius metus reikėtų suvalgyti 12 razinų, kurios turėtų būti sudžiovintos iš vietinių madeirietiškų vynuogių. Valgant razinas, reikia sugalvoti 12 norų ateinantiems metams ir jie turėtų išsipildyti!“

Laimingų naujųjų metų portugališkai – Feliz Ano Novo!

Albanijoje – stalų varžybos ir moneta

Albanijos Baklava.

Albanijoje naujieji metai – bene svarbiausia žiemos šventė. Tokią situaciją nulėmė komunizmo metai šalyje, kuomet religinės šventės buvo uždraustos, taigi naujieji tapo šventiškiausiu įvykiu. Todėl albaniški naujieji primena mūsų Kalėdas, kuomet prie gausaus stalo susirenka visa šeima ir vaišinasi įvairiausiais patiekalais. Tuomet visi pakyla nuo stalo ir eina į svečius pas kitus giminaičius.

Taip aplankoma daugybė žmonių, sulaukiama daugybė svečių, ir tarpusavyje vyksta draugiškos varžytuvės, kieno stalas bus gausesnis, pas ką bus daugiau užkandžių, patiekalų, riešutų ar džiovintų vaisių bei desertų. Vis dėlto, svarbiausias šios šventės desertas – baklava. Ji pradedama gaminti dar likus kelioms dienoms iki naujųjų, bet ragaujama tik susirinkus svečiams.

Dar vienas specialus kepinys kartu yra ir burtas. Naujųjų metų sutiktuvėms yra kepamas specialus pyragas, į kurio tešlą įdedama viena albaniška moneta – lekas. Daiva pasakoja, jog pasitinkant naujuosius, pyragas yra supjaustomas į tiek dalių, kiek prie stalo svečių ir atriekiama dar viena dalis, simbolizuojanti namus, ir tuomet valgant pyragą žiūrima, kieno gabalėlyje bus moneta: „Savo gabalėlyje rasti monetą – geras ženklas, nes ji simbolizuoja sėkmę visiems ateinantiems metams!“

Laimingų naujųjų metų albaniškai – Gëzuar Vitin e Ri!

Justinas Šlopšnys
UAB Itaka Lietuva
Marketingo skyriaus vadovas

TOP naujienos

Kodėl tik 1 iš 10 gyventojų mokėtų suteikti pirmąją pagalbą?

Tik 13 proc. Lietuvos gyventojų yra tikri, kad prireikus jie sugebėtų suteikti pirmąją medicininę pagalbą. Tai atskleidė naujausia KOG instituto atlikta apklausa, kurią užsakė...

Ežiuolė: nuo empirinio panaudojimo iki modernių fitoterapijos priemonių

Pastebėta ir moksliniais tyrimais pagrįsta, kad visų užkrečiamųjų ligų, epidemijų / pandemijų atvejais nesuserga arba lengvai serga asmenys su stipria imunine sistema. Apie rausvažiedę...

ORAI: po truputį pradės vėl šilti

Sausio 8-os dieną kai kur nedideli krituliai, pustys. Vietomis galima lijundra, plikledis. Vėjas pietryčių, 8–13 m/s, kai kur gūsiai 15–18 m/s. Aukščiausia temperatūra 0–5...

ORAI: Artmiausiomis paromis tęsis žiemiški orai

Artmiausiomis paromis tęsis žiemiški orai. Lapkričio 21-os naktį daug kur pasnigs. Vietomis plikledis. Vėjas pietryčių, 6–11 m/s, vakariniame šalies pakraštyje iki 14 m/s. Žemiausia temperatūra...

Kovo 15-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo 15-oji – Tarptautinė miego diena; Lietuvos žydų gelbėtojų diena; Pasaulinė vartotojų teisių diena. Kovo penkioliktoji, penktadienis, (penktoji 11-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 290 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Klemensas, Lionginas, Raigardas, Tautas,...

Kovo 21-oji, sekmadienis, Tarptautinė miškų diena

Kovo 21-oji, sekmadienis, 12 savaitė. Saulė teka 6.19 val., leidžiasi 18.35 val. Dienos ilgumas 12.16 val. Mėnulis (priešpilnis). Autorius Ilja Laurs audioknyga „EFEKTYVUS LAIKO VALDYMAS (Alma Master seminaras)“ »Pasiklausykite 10 min. nemokamai! Vardadieniai: Benediktas, Lingailė, Mikalojus, Nortautas, Reda, Saulius,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS