15 C
Šiauliai
2023 / 10 / 01

Antibiotikas – ne saldainis. Didžiausios jų vartojimo klaidos

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Kaip dažnai vartojate antibiotikus? Jų griebiatės tik kraštutiniu atveju ar vos peršalus ir užgulus nosiai? Specialistai įspėja: antibiotikai – ne saldainiai, tad jų vartojimas turi būti teisingas. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skambina pavojaus varpaus dėl mikroorganizmų atsparumo antibiotikams. Netgi yra paskelbusi šūkį: „Vartokime antimikrobinius vaistus atsakingai. Netinkamai gydantis šiandien, rytoj jie bus neveiksmingi“.

- Reklama -

Faktas

JAV Ligų kontrolės centro duomenimis, infekcijoms, kurias sukėlė antibiotikams atsparūs mikroorganizmai, gydyti išleidžiama daugiau kaip 4 mlrd. dolerių.

Neskuba griebtis vaistų

Dainininko Donato Montvydo šeima antibiotikų neskuba griebtis ir juos vaikams duoda tik kraštutiniu atveju.

„Aišku, ne akmens amžius, nebūkime tokie neišprusę, kad antibiotikų visai atsisakytume. Bet vartoju juos tik tuomet, kai skiria gydytoja. Sako, palaukime dar tris dienas, jeigu matysime, kad reikia, vartokite. Kajui yra dveji su puse metų. Jis antibiotikus sugėrė du kartus. Šešerių Adelei irgi teko kelis kartus. Visada labai gerai išsiklausinėju, ar antibiotikai tikrai yra būtini, gal galima dar palaukti, ar yra kokių nors kitų gydymo būdų. Apskritai neskubame imtis vaistų“, – sakė du vaikus auginanti Veronika Montvydienė. Pasak jos, itin svarbu surasti gydytoją, kuriuo gali pasitikėti, ypač auginant mažus vaikus. Moteris džiaugiasi atradusi tokią šeimos gydytoją.

- Reklama -

Mikrobinis atsparumas

Kas dvejus metus „Eurobarometras“ apklausia Europos šalių gyventojus, kuriems užduodami keturi esminiai klausimai: Ar antibiotikai naikina virusus? Ar jie veiksmingi gydant peršalimą, gripą? Ar neteisingas vartojimas daro juos neefektyvius? Ar dažnai vartojant pasireiškia šalutiniai poveikiai?

Tyrimo rezultatai atskleidė, kad lietuviams vis dar stinga žinių apie antibiotikus (tai yra vaistines medžiagas, kurios slopina bakterijų augimą arba jas užmuša) ir teisingą jų vartojimą. Pavyzdžiui, jei 2016 m. į pirmąjį klausimą (Ar antibiotikai naikina virusus?), teisingai atsakė 34 proc. respondentų, pernai jų buvo kiek mažiau – 29 proc.

„Pagal antibiotikų suvartojimą ambulatorinėje grandyje Lietuvos situacija, palyginti su kitomis ES šalimis, yra nebloga – kiek žemiau ES vidurkio. Didžiausias antibiotikų suvartojimas stebimas pietinėse šalyse, tokiose kaip Graikija, Ispanija, Italija ir kt. Mažiausias – Skandinavijos šalyse. Tačiau Lietuvos ligoninėse, 2017 m. duomenimis, antibiotikų suvartojama daugiausiai tarp Europos šalių. Mus lenkia tik Malta ir Jungtinė Karalystė. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad tiek ambulatorinėje grandyje, tiek ligoninėse didžiausią dalį suvartojamų antibiotikų sudaro plataus veikimo spektro antibiotikai. Jie veikia platų bakterijų diapazoną, įskaitant gerąsias organizmo bakterijas, tai yra jas naikina. Todėl sutrinka natūrali žarnyno mikroflora ir atsiranda antibiotikų sukeltas viduriavimas. Antibiotikai, kurie veikia specifiškai tam tikrą ligos sukėlėją, skiriami retai.

Didžiausią grėsmę kelianti neteisingo antibiotikų vartojimo pasekmė – jiems atsparių bakterijų atsiradimas, kurios plisdamos genetinę informaciją gali perduoti kitos rūšies mikrobams. Atsparias bakterijas žmonės gali perduoti vieni kitiems. Intensyviai keliaujant atsparias bakterijas lengvai galima pervežti iš vienos šalies į kitą“, – pasakoja Higienos instituto Visuomenės sveikatos inovacijų skyriaus specialistė Asta Jurkevičienė.

A.Jurkevičienė pažymi, kad profilaktiškai antibakteriniai vaistai vartojami tik chirurgijoje, siekiant sumažinti operacinių žaizdų infekcijų riziką, taip pat po kontakto su pavojinga infekcine liga sergančiu ligoniu, pavyzdžiui, meningokokine infekcija, kokliušu, difterija ir kt.

„Ar sugebėsime išsaugoti antibiotikų efektyvumą, priklauso nuo kiekvieno mūsų: nuo sveikatos priežiūros specialistų, gydytojų, vaistininkų, sveikatos politikų, visuomenės. Turi būti bendras tarpsektorinis bendradarbiavimas“, – akcentavo Higienos institute dirbanti A.Jurkevičienė.

Užsiima savigyda

„Vieni antibiotikais nori gydyti viską. Sako, gydytojau, aš pažįstu savo kūną – be antibiotikų man nepraeina. Kiti atvirkščiai, nenori antibiotikų, sako, kad tai – blogis, chemija. Abu kraštutinumai nėra geri, kadangi gydytojas be reikalo neskiria antibiotikų. Jie yra skiriami tuomet, kai reikia gydyti bakterinę infekciją. Tai yra, kai matome neabejotinus bakterinės infekcijos požymius arba kai įtariama bakterinė infekcija ir nėra galimybių tai patvirtinti. Kitais atvejais jie nėra skiriami. Viruso gydyti antibiotikais nėra prasmės, nes antibiotikai jo neveikia“, – sako šeimos gydytojas Valerijus Morozovas.

Medikas pasakoja, kad ir nesant bakterinės infekcijos požymių, tėveliai dažnai reikalauja jų atžaloms vis tiek išrašyti antibiotikus.

„Juk niekas neskiria chemoterapijos vien dėl to, kad žmogus aptiko apgamą ir tokio gydymo nori dėl viso pikto. Ar galime garantuoti, kad tas apgamas nesuvėžės? Negalime! Gal po dešimt metų ir suvėžės. Bet negi dėl to skirsime dešimt chemoterapijos kursų? Tai yra ir su antibiotikais: nesvarbu, ko nori mamytės ar tėveliai, antibiotikai yra skiriami tada, kai jų reikia, o ne kada jų norima“, – akcentuoja šeimos gydytojas.

Medikas pasakoja, kad yra kelios antibiotikų vartojimo taisyklės, kurias pacientai dažnai linkę pažeidinėti.

„Standartinė lietuviška situacija: pacientas kenčia savaitę ir, kai rytojui užsirašo pas gydytoją, prieš vizitą būtinai reikia išgerti stalčiuje užsilikusią antibiotikų tabletę. Arba, pagerėjus savijautai, pacientai nutraukia gydymą. Jeigu pagerėjimas yra – valio, tačiau jeigu norite bakteriją nužudyti iki galo, turite sugerti visą kursą. Taip pat negalima pradėti gerti pusę ar trečdalio tabletės, nes taip patarė kaimynas. Vėlgi labai gajus įprotis dėl gydymo pasitarti su kaimynu, jis netgi pasiūlo savo vaistų, esą šie geresni, nes jam padėjo. Negalima antibiotikų gerti kitaip nei paskiria gydytojas“, – savigyda piktinasi medikas.

Komentaras

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vadovė Danguolė Avižiuvienė:

– Mes, kaip visuomenės sveikatos specialistai, be abejo, žinome situaciją. Stengiamės įvairiais būdais ir priemonėmis informuoti tiek tėvus, tiek jų vaikus. Tačiau mūsų žodis nėra paskutinis. Tai yra gydytojo sprendimas. Jis pagal savo kompetencijas skiria arba neskiria antibiotikus. Tad atliekant prevencinį darbą gydytojo žodis – svarbiausias. Kad mes antibiotikų suvartojame per daug – faktas, ką rodo daugelis tyrimų. Kad žmonės netinkamai ir be reikalo vartoja, netgi sukaupia namuose šio vaisto atsargų – irgi faktas. Žmonės irgi daro klaidų vartodami antibiotikus. Kartais turbūt ir gydytojų prašo išrašyti vieną ar kitą medikamentą. Švietimas labai svarbus visose srityse. Kauno regione netgi vyksta konkursai antimikrobinio atsparumo temomis, kurie skirti mokiniams ir mokytojams. Paskui vyks regioninis konkursas. Kaip minėjau, man atrodo, kad svarbiausia žinia yra iš gydytojų. Tai – receptinis vaistas, jeigu gydytojas išrašė, be abejo, pacientas jo klauso. Jeigu gydytojai nežiūri pro pirštus, ieško alternatyvų ir galbūt neskuba skirti antibiotikų, be abejo, žmonių švietimas iš gydytojų pusės vaidina svarbiausią vaidmenį.

Svarbu žinoti

Vartokite tik gydytojo skirtus antibiotikus.

Infekuota organizmo medžiaga bakteriologiniam ištyrimui paimama prieš pradedant gydymą antimikrobiniais vaistais.

Numatomas dažniausias sukėlėjas ir jo atsparumas antibakteriniams vaistams bei parenkamas tinkamas antibiotikas.

Visuomet suvartokite visus skirtus antibiotikus, pasijutus geriau nenustokite jų vartoję.

Niekada nevartokite antibiotikų, kurie liko nuo ankstesnio gydymo.

Niekada nesidalinkite antibiotikais su kitais žmonėmis.

Reguliariai plaukite rankas, artimai nebendraukite su sergančiu asmeniu ir laiku pasiskiepykite, kad išvengtumėte infekcijų.

Tarp kitko

Siekiant atkreipti visuomenės, sveikatos priežiūros specialistų, politikų dėmesį ir didinti supratimą apie teisingą antibiotikų vartojimą 2008 m. lapkričio 18 d. pirmą kartą paminėta Europos supratimo apie antibiotikus diena.

Pasaulio sveikatos organizacija 2015 m. taip pat inicijavo Pasaulinės supratimo apie antibiotikus savaitės minėjimą lapkričio mėnesį. Jos tikslas – skatinti racionalų antibiotikų vartojimą bei informuoti visuomenę apie didėjančio atsparumo antibiotikams grėsmes pasaulyje. Vienos sveikatos strategija – žmonių sveikata + veterinarija + aplinka.

Lina Toločkienė
atsakingoji sekretorė
UAB „Lietuvos sveikata“

- Advertisement -
spot_img
spot_img

Gali nelikti prievolės per šventes kelti valstybės vėliavą prie namų, jei ten nuolat negyveni

Vilnius, rugsėjo 30 d. (ELTA). Pernai Seimo pritarimo pateikimo stadijoje sulaukęs siūlymas švenčių dienomis leisti gyventojams nekelti valstybės vėliavos prie namų, kuriuose nuolat negyvenama, toliau skinasi kelią parlamente.   Šią savaitę Seimo nariai vienbalsiai po svarstymo,...

2024 m. „Sodros“ biudžeto projektas: pajamos sieks 7,64 mlrd. eurų

Informacinėje teisės aktų sistemoje įregistruotas Valstybinio socialinio draudimo fondo 2024 metų biudžeto projektas. Kitais metais planuojama, kad „Sodros“ pajamos bus 7,64 mlrd. eurų, t. y. 8,2 proc. (579,5 mln. eurų) didesnės nei laukiama 2023...

Horoskopai spalio 1 dienai

AVINASNeplanuotas brangus pirkinys gali pasirodyti labai vykęs sprendimas, bet verčiau nepasiduokite pagundai. Nesileiskite įkalbamas, galvokite savo galva. Kur jūsų pinigai, ten turi būti ir jūsų sprendimas. Kartais atsisakymas kuo nors dalytis visai priimtinas ir...

Kaip sutaupyti gaminant maistą ant kaitlentės? Kelios klaidos sąskaitas gerokai padidina

Rudenėjant maisto gamyba nuo grilio vėl grįžta į namus. Ant kaitlentės vis dažniau atsiduria troškiniai, sriubos, pradeda virti obuolienės. Kaip pasirūpinti, kad dėl to neišaugtų elektros energijos sąskaitos? Prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologė Gailė...

7 daržovės, kurių geriau nedėkite į šaldytuvą – ten jos suges greičiau

Ką tik apsirūpinote daržovių atsargomis? Pirmasis dažno instinktas grįžus namo – sudėti jas į šaldytuvą, daržovėms skirtą stalčių. Tačiau „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė įspėja, kad kai kurios gėrybės negali pakęsti...

Gydytojas Valerijus Morozovas atskleidžia: kodėl reikalingi arba nereikalingi maisto papildai?

Anot mokslininkų, imuninė organizmo apsauga yra sudėtingas procesas, priklausantis nuo įvairių veiksnių, tačiau, daugelio įsivaizdavimui, jį sustiprinti galėtų vien tik papildai. Rudenį vaistinėse vis prašoma „ko nors imunitetui“ arba savarankiškai įsigyjama papildų, kurių ne...

Jei saugote savo širdį ir kraujagysles, rinkitės liesiausias kiaulienos dalis: toks troškinys patiks visai...

Jei per vasaros karščius pietums ir vakarienei dažnai rinkdavomės lengvas salotas, vėstant orams taip ir traukia aromatingi mėsos troškiniai, kurių kvapas iškart pasklinda po visus namus. Nebrangi ir populiari kiauliena tinkama greitai paruošiamiems pietums...

V. Sinkevičius apie Baltijos jūroje palaidotus sprogmenis: situacija grėsminga

Pasibaigus konferencijai „Mano Baltija“, jos sumanytojas už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas Europos Komisijos (EK) narys Virginijus Sinkevičius įvardija esminius renginio metu priimtus įsipareigojimus Baltijos jūros būklei gerinti. Jis taip pat pabrėžia, kad konferencijoje...

„Iki“ pataria: spaudžiate morkų sultis? Neišmeskite tarkių – 3 idėjos, ką skanaus iš jų...

Pigios, skanios, maloniai traškančios ir puikiai tinkančios tiek garnyrams, tiek desertams – morkos puikuojasi tarp mėgstamiausių lietuvių daržovių. Dažnas mėgsta savo organizmą palepinti ir morkų sultimis, po kurių likę tarkiai paprastai keliauja į šiukšliadėžę....

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjo sveikas ir nebrangus receptas – pasinaudokite ypač skanių ir greitų kiaušinių...

Jau kurį laiką socialiniuose tinkluose neslūgsta milžiniškas susidomėjimas keptų kiaušinių su feta receptu, kuris pateisina įvairiausius lūkesčius: pigu, greita, paprasta ir be galo skanu. Šiam netradiciniam įprastų pusryčių variantui reikės vos kelių produktų, iš...

Partiniuose reitinguose štilis: socialdemokratai išlieka patraukliausiu pasirinkimu Seimo rinkimams

Jei Seimo rinkimai vyktų artimiausią sekmadienį, didžiausią tikimybę juos laimėti toliau turi opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP). Tai rodo „Lietuvos ryto“ užsakymu rugsėjo 14–23 dienomis atlikta bendrovės „Vilmorus“ apklausa. Naujausių apklausų duomenimis, už LSDP balsuotų...

ORAI: Temperatūra kris žemyn beveik 10 laipsnių

Šiandien Lietuvoje daugelyje rajonų trumpas lietus. Vėjas vakarinių krypčių, 9–14 m/s, pajūryje gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 16–20 laipsnių šilumos. Sekmadienio naktį vietomis, dieną daug kur trumpai palis. Vėjas vakarinių krypčių, 7–12 m/s, pajūryje gūsiai...

Horoskopai rugsėjo 30 dienai

AVINASKai visos priemonės jau išbandytos ir nepadėjo, gali išgelbėti paprasčiausias užsispyrimas. Kiek galite laikykitės laiko ir praktikos patikrintų veiklos metodų. Šiandien netinkamas metas eksperimentuoti. JAUTISKodėl taip negatyviai mąstote? Šiuo metu tikitės tik blogiausio ir tikrai...

Netaisyklinga laikysena, nusilpę raumenys bei viršsvoris – pasyvaus gyvenimo būdo pasekmės: kaip jas taisyti...

Pamažu vėstant orams, dauguma grįžtame prie senų įpročių – sėslesnio laisvalaikio ir tingių vakarų priešais ekraną, žiūrint mėgstamus serialus. Dažni vasaros bičiuliai riedučiai, tinklinio kamuoliai bei dviračiai lieka dulkėti sandėliukuose, o pažadai reguliariai lankytis...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img