7 C
Šiauliai
2024 / 10 / 14

Apklausa: beveik kas antras mažo ir vidutinio verslo atstovas norėtų turėti asmeninį vadybininką ar bankininką

Ar jau skaitėte?

Lietuvos verslai norėtų, kad tvarkant banko reikalus su jais bendrautų jiems dedikuoti asmenys: asmeninis vadybininkas arba bankininkas. To pageidautų beveik kas antras šalies mažo ir vidutinio dydžio verslų atstovas, atskleidė „Spinter tyrimų“ atlikta verslininkų apklausa.

- Reklama -

Skelbiama, kad apklausos duomenimis, už tokį bendravimo variantą pasisako daugiausiai, arba 46 proc. Lietuvos verslininkų. 43 proc. respondentų tiko interneto teikiamos galimybės: elektroninis paštas, pokalbių kanalas interneto svetainėje.

Asmeniniai finansai. Iliustracinė nuotrauka.

Verslo apklausą inicijavusio Medicinos banko Verslo tarnybos direktorius Julius Ivaška pastebi, kad šalies verslo atstovai iš esmės nori tiesioginio, išskirtinai jiems skirto dėmesio ir renkasi vieną greičiausių bei efektyviausių bendravimo formatų.

Tuo tarpu 2020 metais, tik prasidėjus koronaviruso pandemijai, net 59 proc. verslininkų palankiai įvertino tai, kad būtų aptarnaujami internetu.

Apklausos duomenimis, šiais metais trečioje vietoje liko gyvas aptarnavimas banko padalinyje akis į akį, gyva eilė – už tai pasisakė 36 proc. apklausoje dalyvavusių verslininkų. Prieš trejetą metų tokia galimybė taip pat buvo tarp verslininkų prioritetų ir nusileido tik internetui. Tuomet už gyvą pasikalbėjimą pasisakė 43 proc. verslininkų.

Pažymėtina, kad susirašinėti laiškais interneto banke linkę 19 proc., o skambinti bendruoju banko telefonu – 18 proc. verslininkų. Ankstesnėje apklausoje skambutį telefonu pažymėjo 31 proc. verslo apklausos dalyvių.

- Reklama -

Anot J. Ivaškos, nėra vieno universalaus ar teisingiausio būdo, kaip efektyviausiai turėtų būti tvarkomi reikalai banke. Tai priklauso nuo daugybės objektyvių bei subjektyvių ir išorės, ir vidaus faktorių.

„Ilgametė mūsų patirtis rodo, kad savo nišą turi įvairios bendravimo formos, kadangi klientai yra skirtingi, jų lūkesčiai – nevienodi, aplinkybės įvairios: nuo buvimo vietos, ryšio priemonių, verslo veiklos etapo. Banko padaliniuose besilankančių klientų srautas išlaiko pastovumą, tačiau sėkmingai atrandami ir kiti bendravimo būdai. Gebėjimas užtikrinti kontakto pasirinkimo galimybę yra labai svarbus, ypač verslams, kurie patiria dideles rizikas ir disponuoja dideliais lėšų srautais“, – teigia jis.

Specializuotą mažų ir vidutinio dydžio verslo atstovų apklausą „Spinter tyrimai“ atliko šiemet kovo 27–balandžio 12 dienomis. Joje dalyvavo 206-ių šalies smulkių ir vidutinio dydžio įmonių vadovai.

TOP naujienos

„Rimi“ saldėsiai – pigiau: pravers, kai iškylaujant gamtoje norėsis ko nors skanaus

Vasaros metu dažnai padaugėja progų, kurių metu valgome įvairius saldėsius. Nesvarbu, ar tai būtų šokoladas, ar pyragas su ledais – šiuos gardumynus derėtų valgyti...

Lietuvos verslo atsparumas lėtėjimui: reikia stiprinti imunitetą

Naujausi Lietuvoje veikiančių įmonių finansiniai rodikliai rodo, kad verslas pasirengęs galimam ekonomikos sulėtėjimui, tačiau kai kuriems sektoriams reikia nuosekliau valdyti riziką ir pasirūpinti finansine...

Į rinkimus atvykstantiems asmenims su regėjimo negalia – specialiųjų priemonių paketas

Balsavimo biuletenių įmautės ir leidiniai Brailio raštu, padidinamieji stiklai ir įgarsinta svarbiausia informacija apie rinkimus – tokį specialiųjų priemonių paketą rinkėjams, turintiems regėjimo negalią,...

ORAI: Šiandien vietomis trumpas, daugiausia nedidelis, lietus

Šiandien Lietuvoje vietomis trumpas, daugiausia nedidelis, lietus. Vėjas vakarų, pietvakarių, 8–13 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 8–13 laipsnių šilumos. Trečiadienį daug kur...

Kokiais atvejais už elektros tinklo rekonstrukciją turi mokėti ir vartotojas?

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjo vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ ginčą ir priėmė sprendimą, kad tinklo rekonstrukcija dėl vartotojo saulės elektrinės prijungimo atlikta pagrįstai. Anot vartotojo, įmonė neteisėtai jam, kaip gaminančiam vartotojui, pateikė...

Socialinė apsauga: kas keičiasi nuo liepos 1 dienos?

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kokie pokyčiai nuo liepos 1 dienos pasieks dirbančiuosius, ieškančius darbo, vienišus senjorus, neįgaliuosius ir kitus šalies gyventojus. „Stengiamės, kad kiekvienas šalies žmogus – senolis, dirbantysis ar šiuo metu ieškantis...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS