Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), remdamasis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, pabrėžia, kad medicininių kaukių dėvėjimas yra viena iš kvėpavimo takų infekcijų, tarp jų ir naujojo koronaviruso (2019-nCoV) infekcijos, prevencijos priemonė viruso paveiktose teritorijose. Tačiau vien tik kaukės dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti naudojama kartu su kitomis prevencijos priemonėmis: rankų higiena, tinkamu kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu.
Sveikatos.info
Medicininių kaukių dėvėjimas, kai nėra indikacijų, sukelia klaidingą saugumo jausmą, kuomet gali būti pamirštos kitos svarbios prevencijos priemonės, tokios kaip rankų higiena. Be to, netaisyklingas kaukių dėvejimas gali sumažinti jos veiksmingumą.
Jei medicininės kaukės yra dėvimos, ULAC medikai pataria, kaip tinkamai jas naudoti:
- Kaukę reikia užsidėti kruopščiai, kad pilnai dengtų burną ir nosį ir surišti taip, kad tarp kaukės ir veido būtų kuo mažiau tarpų;
- Dėvėdami kaukę, nelieskite jos rankomis;
- Nusiimdami kaukę nelieskite rankomis pačios kaukės, tik raštelius;
- Nusiėmus kaukę arba ją palietus, nusiplaukite rankas;
- Pakeiskite kaukę nauja kuomet dėvima tampa drėgna;
- Vienkartinių kaukių pakartotinai nenaudokite;
- Panaudotas vienkartines kaukes po kiekvieno naudojimo išmeskite;
- Niekada nenaudokite medžiaginių (medvilnės ar marlės) kaukių.
Kad sumažinti užsikrėtimo riziką per orą su lašeliais plintančiais virusais, ULAC medikai primena:
- Dažnai plauti rankas, naudoti alkoholinį rankų antiseptiką, kuomet rankos yra akivaizdžiai švarios arba plauti rankas muilu ir vandeniu, kuomet yra nešvarios;
- Laikytis mažiausiai 1 m atstumu nuo sergančio asmens;
- Vengti masinių žmonių susibūrimo vietų;
- Dėvėti medicininę kaukę, eant toje pačioje patalpoje su sergančiu asmeniu;
- Panaudotas kaukes, servetėles ir kitas medžiagas išmesti ir nedelsiant nusiplauti rankas;
- Dažnai vėdinti patalpas, atidarant langus ir duris.
Remiantis šiuo metu turimais duomenimis, naujojo koronaviruso (2019-nCoV) perdavimo kelias: žmogus – žmogui yra per orą su lašeliais arba kontaktinis.
Didžiausia rizika užsikrėsti koronavirusu yra asmenims, vykstantiems šiuo metu į Kiniją, ar bendravusiems su asmenimis, kuriems patvirtinta 2019-nCoV sukelta liga. Užsikrėtimo rizika padidėja, jei bendraujama su sergančiu asmeniu arčiau nei vieno metro atstumu.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, remdamasis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, informuoja, kad iki š. m. vasario 5d. pasaulyje patvirtinti 24 530 naujo koronaviruso (2019-nCoV) infekcijos atvejai, iš jų – 24 329 Kinijoje.
Ieva Janavičiūtė
Viešųjų ryšių specialistė
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras