8 C
Šiauliai
2024 / 03 / 29

Gero regėjimo paslaptis – tinkama elektros lemputė

Ar jau skaitėte?

Pati tinkamiausia šviesa mūsų akims neabejotinai yra natūrali dienos šviesa, kurios, deja, nepakanka ne tik šiuo tamsiuoju metų laiku, bet ir šiandieninio gyvenimo tempu gyvenančiam žmogui. Kasdien mus lydi dirbtinė šviesa, kurios šaltiniai daro svarbią įtaką mūsų sveikatai, o ypač – akims. Specialistai skaičiuoja, kad susilpnėjusių akių simptomai šiandien pasireiškia daugiau nei 70 mln. žmonių visame pasaulyje – tai vadinama šio amžiaus profesine liga. Kokia dirbtinė šviesa yra draugiškiausia mūsų akims ir kaip tinkamai pasirinkti apšvietimą, kad netektų susidurti su sveikatos problemomis?

- Reklama -

Problema – per daug intensyvi šviesa

Pasak šeimos gydytojos Evelinos Vilčinskaitės, šiandien patalpų apšvietimo klausimai kiekvienam iš mūsų turėtų rūpėti ne tik siekiant sukurti tinkamus interjero dizaino sprendimus, bet ir pasirūpinti savo akimis ir sveikata. Pasak gydytojos, dažniausiai žmonės klaidas daro arba pasirinkdami netinkamas elektros lemputes, arba netinkamai naudodami apšvietimą.

„Šiandien ypač dažnai dirbame kompiuteriu ar žiūrime televizorių nenaudojant apšvietimo, kai vienintelis šviesos šaltinis ir yra pats prietaisas – tai kenkia akims. Lygiai taip pat akims nenaudingas ryškus ar per blankus apšvietimas, ekrano ar dirbtinės šviesos mirgėjimas. Labai dažnai yra neapgalvojamas atstumas iki monitoriaus ekrano arba netaisyklingai sėdime žiūrėdami į ekraną. Visa tai akis vargina, jos dirba įtemptai, per retai mirksi, o tai turi įtakos sausų akių sindromo vystymuisi“, – perspėja gydytoja.

Pasak šeimos gydytojos, didžiausią poveikį mūsų akims šiandien daro mėlyna šviesa, kurios spinduliai geba pasiekti mūsų tinklainę: „Siekiant išvengti akių ligų vystymosi bei sausų akių sindromo, nereikėtų piktnaudžiauti intensyviu ir ilgai trunkančiu mėlynos šviesos apšvietimu. Taip pat dažnos akių problemos, tokios kaip nuovargis, perštėjimas ar sukeltas galvos skausmas yra susijusios su pernelyg intensyvia šviesa“, – pagrindines problemas vardija gydytoja E. Vilčinskaitė.

Pagalba akims – tinkama lemputė

Pasak „Philips“ apšvietimo sprendimus rinkai pristatančios Violetos Pasionek, rinkoje šiandien galima įsigyti pačių įvairiausių dirbtinio apšvietimo sprendimų – tiek LED, halogeninių, fluorescencinių, tiek ir kaitrinių lempučių. Norint apsaugoti savo akis nuo neigiamo dirbtinės šviesos poveikio svarbu įvertinti patalpų apšvietimo, šviesos lygio bei spalvinės temperatūros aspektus, atsižvelgti į erdvių funkcines savybes ir tinkamai derinti skirtingo tipo apšvietimą.

Kiekvienos iš lempučių šviesos intensyvumas yra skirtingas, todėl norint išvengti akių problemų, kylančių dėl pernelyg intensyvios šviesos, reiktų įvertinti, kokios spalvinės temperatūros šviesą jis skleis – štai keletas svarbiausių patarimų, kaip tai padaryti.

- Reklama -

Šviesos intensyvumas. Šiltai balta spalva (2700–3500 K) turi gelsvą atspalvį, kuris leidžia sukurti jaukią ir ramią atmosferą, todėl labiau tinka erdvėms, kuriose norime pailsėti. O štai šaltai balta spalva (4000–6000 K) turi melsvą atspalvį, kuris labiausiai lėtina melatonino gamybą, skatina organizmo aktyvumą, todėl nėra tinkamas vakarui ar nakčiai.

„Itin intensyvus apšvietimas dažniausiai pasirenkamas biurų apšvietimui, taip pat naudojamas apšviesti reklamines iškabas. Tokia šviesa puikiai pritaikoma patalpose, kur būtinas itin ryškus, kokybiškas apšvietimas, pavyzdžiui, darbui garaže – šiandien sukurti sprendimai LED darbinėms lemputėms leidžia pasiekti spalvinę 5500–6500 K temperatūrą, o papildomi šviesos diodai sukuria dar didesnį šviesos srautą nuo 120 lm iki 200 lm“, – apie skirtingus sprendimus pasakoja „Philips“ atstovė.

LED šviesa šiandien yra plačiausiai naudojama tiek namų, gatvių, biurų apšvietimui, tiek ir pramonėje, automobilių žibintuose ir t.t. Ji yra ne tik gana draugiška mūsų akims, jų nedirgina, bet ir eikvoja žymiai mažiau energijos negu tokio paties stiprumo šviesą skleidžiančios kaitrinės lemputės.

Fluorescencinės lemputės, dėl jų skleidžiamos mėlynos – žalios šviesos bei sukuriamo mirguliavimo įspūdžio, intensyviai dirbant geriau vengti, kadangi jos gali sukelti galvos skausmą bei varginti akis. Tačiau tai taupios lemputės, jos palyginus gana nebrangios ir ilgiau tarnauja už kaitrines lemputes.

Halogeninės lemputės skleidžia žemiausio lygio šaltą mėlyną šviesą, sukurdamos išskirtinai ryškią šviesą, kuri vargina mūsų akis, todėl šį apšvietimą reikėtų rinktis funkciniam namų erdvių apšvietimui.

Kaitrinės lemputės pamažu užleidžia vietą kitų rūšių lemputėms dėl mažų savo efektyvumo rodiklių, tačiau jų šviesa ne tik nekenkia mūsų akims, bet ir išskiria gelsvą šviesą, namams suteikiančią jaukumo ir nevarginančią akių.

TOP naujienos

Iš pietų artinasi šiltesni orai

Balandžio 11-os dieną žymesnio lietaus nenumatoma. Aukščiausia temperatūra 13–18, šiauriniuose rajonuose vietomis 10–12 laipsnių šilumos. Perkamiausios Audioknygos » Balandžio 12-os dieną vietomis, didesnė tikimybė vakariniuose rajonuose,...

Horoskopai birželio 10 dienai

AVINASJums bus patikėta labai pikantiška paslaptis. Žinosite viską, bet nesakysite nieko. Pasitikėjimas jaudinantis ir daug žadantis. Ar tai išsivystys į ką nors daugiau? Kas...

Sugriovė mitą, kad jachtos skirtos tik turtuoliams

Šiuo metu buriavimas Lietuvoje išgyvena didžiulį pakilimą. Tačiau buriavimą kaip sportą ir pramogą gaubiantys mitai daugelį sulaiko nuo seniai knibždančių svajonių išpildymo. „Tai per...

Baltoji mišrainė bus gerokai skanesnė ir sveikesnė – štai ryškiomis spalvomis nustebinsiantis receptas

Nebrangu ir lengva paruošti – o rezultatas bus ne tik gardus, bet ir įspūdingas. Net ir patį kasdieniškiausią patiekalą galima pakylėti į naują lygį...

Tyrimas: mes labai bijome, bet baisiausias ne COVID-19

Net du trečdaliai Lietuvos gyventojų jaučia stiprų nerimą, o didelė dalis likusiųjų tik kiek mažiau susirūpinusi dėl infliacijos, brangstančių degalų, energijos bei šildymo, rodo Inspired UM užsakymu atliktas tyrimas. Palyginimui – dėl COVID-19 ligos...

7 imunitetą stiprinantys produktai

Orams vis labiau šąlant ir virusams tampant vis aktyvesniems, kone kiekvienas susimąsto apie imuniteto stiprinimą. Imunitetas – sudėtinga sistema, skirstoma į įgimtą ir įgytą, kartu su kitomis sistemomis palaikanti mūsų organizme vykstančių biocheminių procesų...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS