Prasidedant karščiausiam vasaros mėnesiui, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus ir DUE. pristato netikėtą naujieną – gintarinių maudymosi kostiumėlių kolekciją, kurią inspiravo žavus ir nostalgiškas Baltijos jūros gintaras. Šį klasikinio kirpimo, universalų maudymosi kostiumėlį sukūrė DUE. Indrė Lukošiūnaitė, adaptavusi gintaro atvaizdus ir skaitmeninės spaudos būdu perkėlusi juos ant audinio.
DUE. ir LNDM bendras originalus maudymosi kostiumėlis išreiškia šiuolaikinį požiūrį į gintarą ir su juo siejamą mitologiją. Gintarą laikome lietuviškos tapatybės simboliu, siejame su tautosakos legendomis, padavimais, vertiname jo medicinines savybes ir grožį, kuris įvairiais pavidalais atsiduria ant mūsų kūno. LNDM Palangos gintaro muziejus yra sukaupęs begalę archeologinių ir įvairaus gintaro panaudojimą liudijančių eksponatų. Originali gintaro kolekcija tapo svarbia kurorto gyvenimo dalimi tiek Lietuvos miestų, tiek užsienio poilsiautojams. Artėjant Palangos gintaro muziejaus 60-mečiui, kuris sukaks kitą vasarą, menotyrininkei Jolantai Marcišauskytei-Jurašienei kilo idėja išmuziejinti gintarą, rūbo pavidalu „išleidžiant“ jį atgal į paplūdimį, kuriame jis kadaise buvo rastas. Ši mintis taip pat pasirodė įdomi DUE. kūrėjai I. Lukošiūnaitei, kurios kuriami rūbai išsiskiria itin jautriu gamtos elementų ir meno kūrinių vaizdų panaudojimu ir draugiškumu planetai.
„Indrės sukurtas dizainas man kelia visą amplitudę emocijų ir prisiminimų. Nuo vaikystėje išgirstos pasakos apie Jūratės rūmus jūros gilumoje, šviežio sakų kvapo karštą vasaros dieną, ironiško šypsnio, žvelgiant į gintarinį kičą kurorto gatvėse ir gintaro vaidmenį lietuviškumo mituose. Visa tai įstrigę daugelio mūsų tapatybėje tarsi vabzdžių inkliuzai gintaro gabalėliuose“, – sako menotyrininkė. Šiuolaikiškas požiūris į gintarą kaip gamtos ir kultūros nugludintą fenomeną yra tai, kas susiejo LNDM ir DUE.
Anot I. Lukošiūnaitės, „LNDM dėka mes iš naujos perspektyvos pamatėme gintarą – labai lietuvišką ir gamtišką simbolį, jo galimybę papuošti moterį taip, jog ji jaustųsi išskirtinai, elegantiškai ir patogiai. Šie gintaro raštai nustebins, o bandymai įspėti, kieno tai atvaizdas, padės sklisti mitams ir istorijoms apie šį spindintį Lietuvos turtą. Nuoširdžiai džiaugiamės turėdami galimybę bendradarbiauti su muziejumi.
LNDM ir DUE. tikisi, jog šio kūrybinio bendradarbiavimo dėka atsiradę maudymosi kostiumėliai bus pastebimi paplūdimiuose, nuteiks įkvepiantiems atostogų atradimams ir primins Palangos gintaro muziejaus lobyną.“
Maudymosi kostiumėlius kviečiame įsigyti apsilankius Palangos gintaro muziejuje, DUE. svetainėje ir LNDM internetinėje parduotuvėje.
Vidmantas Valantiejus