15 C
Šiauliai
2024 / 06 / 17

Nacionalinė aplinkosaugos olimpiada kvietė vartoti atsakingai

Ar jau skaitėte?

Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) organizuotoje Nacionalinėje aplinkosaugos olimpiadoje (NAO) 7 ir 8 klasių mokiniams, skirtoje atsakingam vartojimui, geriausiai pasirodė Vilkaviškio „Ąžuolo“ progimnazijos aštuntokas Žygimantas Narušis. Mokinys pastebi, kad ne visi jo bendraamžiai perka, ko iš tiesų reikia. Tuo tarpu ankstesnių metų NAO ambasadorius verslininkas, investuotojas Ilja Laursas atkreipia dėmesį, kad atsakingas vartojimas prisideda ir prie socialinio teisingumo, nes jis įpareigoja rinktis ir veikti taip, kad kiti žmonės ir ateities kartos taip pat galėtų turėti viską, ko jiems reikia.

- Reklama -

Olimpiados variklis – dainos motyvas 

Pasitikėjimą savo asmeniniu indėliu į aplinkosaugą bei atsakingą vartojimą šiemet skatinusi Nacionalinė aplinkosaugos olimpiada (NAO) pagrindiniu šūkiu tvirtino: „Viskas Tavo rankose!“ Šiam teiginiui pasirinkti šiųmečio renginio ambasadorės atlikėjos Monikos Marijos dainos žodžiai. Žinomos atlikėjos teiginiai apie šių metų NAO temą pateko ir į testo klausimus, kuriuos parengė Lietuvos geografijos mokytojų asociacija.

Vilkaviškio „Ąžuolo“ progimnazijos aštuntokas Žygimantas Narušis.

Lapkričio 16-ąją nuotoliniu būdu surengta NAO buvo jubiliejinė – 10-oji. Į jos testo klausimus apie atsakingą vartojimą atsakymų ieškojo 2711 mokiniai iš 184 Lietuvos mokyklų. Visus 30 klausimų įveikė ir 100 balų surinko 3 mokiniai, o greičiausiai į juos atsakyti pavyko Vilkaviškio „Ąžuolo“ progimnazijos mokiniui Ž. Narušiui. Jis savo atsakymus pateikė jau po 14 minučių ir 56 sekundžių. 

„Man svarbiausia yra tai, kad su šeima prieš pirkdami kokį nors produktą pirma įsitikiname, kad mums jo reikia, tuomet pasidomime, iš kokios šalies jis kilęs, stengiamės rinktis kuo arčiau pagamintus produktus“, – paklaustas apie jam svarbiausią atsakingo vartojimo principą sako Žygimantas.

Besiruošdamas NAO testui jis teigia sužinojęs, kaip jis pats ir kiekvienas galime atsakingai vartoti ir padėti mūsų planetai tapti švaresne. 

„Neseniai pastebėjau, kad dauguma mano bendraamžių ne visada perka tai, ko jiems reikia, o nusipirkę produktą jo viso nesuvartoja ir išmeta. Jei taip elgtumės visi, turėtume nežmoniškus atliekų kiekius, todėl visiems linkiu stengtis gyventi kuo tvariau, atsakingai vartoti ir atsiminti, jog mes kiekvienas esame atsakingi už planetą, kurioje gyvename!“ – savo įžvalgomis dalijasi aštuntokas.

- Reklama -

Ateities kartos taip pat privalėtų turėti viską, ko jiems reikia

Verslininkas, investuotojas Ilja Laursas.

Verslininkas, investuotojas Ilja Laursas, kuris šios moksleiviams skirtos aplinkosaugos olimpiados ambasadoriumi buvo 2019-aisiais, sako, kad jam atsakingas vartojimas yra sąmoningas požiūris į prekių ir paslaugų naudojimą, kuris atsižvelgia į aplinkos, socialinius ir ekonominius padarinius. 

„Tai svarbu dėl daugelio priežasčių. Pirmiausia, ši praktika padeda mažinti aplinkos teršimą, išsaugoti gamtos išteklius ir sumažinti atliekų kiekį. Atsakingas vartojimas prisideda ir prie socialinio teisingumo, nes jis įpareigoja rinktis ir veikti taip, kad kiti žmonės ir ateities kartos taip pat galėtų turėti viską, ko jiems reikia. Ši koncepcija taip pat skatina įmones kurti tvarius produktus ir paslaugas bei atlieka svarbų vaidmenį skatinant inovacijas“, – sako I. Laursas

Atsakingo vartojimo pavyzdžiais jis įvardija maisto švaistymo mažinimą, pasirinkimą pirkti produktus iš perdirbtų arba tvariai gaminamų žaliavų, energijos taupymą ir atliekų perdirbimą bei paramą įmonėms, kurios laikosi tvarumo principų, bei tokių gamintojų prekėms.

„Šių dienų septintokams ir aštuntokams linkėčiau išmokti kritiškai mąstyti apie savo vartojimo įpročius ir pasekmes aplinkai, domėtis tvariomis inovacijomis ir skatinti jas. Siekiant skatinti atsakingą vartojimą taip pat labai svarbu yra bendradarbiauti su draugais ir šeima“, – mintimis apie tvarią elgseną dalijasi I. Laursas.

Olimpiados ambasadoriai – Lietuvoje žinomos asmenybės

Šiųmečio renginio ambasadorės atlikėjos Monika Marija.

EPA projektų vadovė Laura Jurevičienė džiaugiasi, kad per visą dešimties metų kelionę NAO lydėjo ištikimi partneriai – Lietuvos geografijos mokytojų asociacija (LGMA) ir Kauno technologijos universiteto (KTU) bendruomenė. LGMA parengdavo metodinę medžiagą ir testo klausimus, o KTU komanda pasirūpindavo, kad nuotolinė platforma veiktų sklandžiai.

„Olimpiados ambasadoriais kviečiame žinomus, visuomenės gerbiamus, vertinamus žmones, jie dalijasi savo įžvalgomis su mokiniais. Tokių asmenybių autoritetas turi teigiamą poveikį, skatina susimąstyti, keisti įpročius. Vieni tokių buvo keliautojas, alpinistas, fotografas Vladas Vitkauskas, Lietuvos penkiakovininkė, daugkartinė olimpinė, Europos ir pasaulio čempionė ir vicečempionė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė, Dakaro lenktynininkas Antanas Juknevičius. Tikiuosi, kad šių metų ambasadorės atlikėjos Monikos Marijos mintys apie atsakingą vartojimą ir tvarios elgsenos pavyzdžiai padės mokiniams geriau įsisavinti įgytas žinias bei diegti jas į kasdienį gyvenimą“, – sako L. Jurevičienė.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

TOP naujienos

Šiandien Lietuvoje bus debesuota su pragiedruliais. Aukščiausia temperatūra 14–18 laipsnių šilumos

Artimiausiomis dienomis lietaus bus nedaug, išliks vėsu. Šiandien Lietuvoje bus debesuota su pragiedruliais. Lietaus tikimybė nedidelė. Vėjas šiaurės vakarų, šiaurės, 4–9 m/s. Aukščiausia temperatūra 14–18...

Astrologinė prognozė balandžio 15-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Diena bus gana buitiška, teks rūpintis žemiškais, materialiais dalykais. Nemažai dėmesio pareikalaus šeima, vaikai. Rūpesčių gali sukelti pagyvenę artimieji. JAUTIS. Regis, šiandien būsite nusiteikę...

Horoskopai lapkričio 5 dienai

AVINASŠalia jūsų yra žmogus, tikrai nelinkintis jums gero. Jūs žinote, kas jis, bet jokių veiksmų kol kas verčiau nesiimkite. Tai gali būti nelengva, užtat...

ORAI: Antradienis be lietaus, aukščiausia temperatūra 20–25 laipsniai šilumos

Antradienio dieną žymesnio lietaus nenumatoma. Vėjas besikeičiančios krypties, 4–9 m/s. Aukščiausia temperatūra 20–25 laipsniai šilumos. Trečiadienį antroje dienos pusėje vakariniuose rajonuose kai kur trumpai palis,...

Žeberklais lašišas gaudę brakonieriai sumokės apie 12,5 tūkst. eurų

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, į pagalbą pasitelkę policiją, sulaikė tris žeberklininkus. Tokia lašišų „žvejyba“ asmenims kainuos iki 12540 eurų. Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdybos Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai...

Svarbūs ryšio pokyčiai palies visus: kas keičiasi ir kokių veiksmų būtina imtis nedelsiant?

2024 m. Lietuvoje keisis telefonų kodai – skambinant įprastą „8“ numerio pradžioje netrukus pakeis „0“. Aida Lumbytė, „Tele2“ produkto vadovė, primena, kad skambinti naudojant atnaujintą nacionalinį prefiksą bus galima jau nuo kovo. Gyventojams ekspertė...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS