15 C
Šiauliai
2024 / 05 / 12

Pridėtinis cukrus: kaip neapsirikti renkantis maisto produktus?

Ar jau skaitėte?

Tokie kasdieniai maisto produktai kaip pienas, sultys ar džiovinti vaisiai atsiduria dažname pirkinių krepšelyje, tačiau net ir iš pirmo žvilgsnio sveikais laikomuose produktuose gali slėptis keletas arbatinių šaukštelių pridėtinio cukraus. Dietologas paaiškina, kodėl pirkėjai vis dažniau atkreipia dėmesį į maisto gaminių etiketes, o pagardų ir padažų gamintojas „Daumantai LT“ pristato naujausių padažų be pridėtinio cukraus gamybos subtilybes.

- Reklama -

Per dieną – ne daugiau 6 arbatinių šaukštelių cukraus

Daugybė prekybos centruose parduodamų produktų, tarp jų – ir lietuvių pamėgtos mišrainės, kurios pirmiausia asocijuojasi su sūriais ar rūgščiais skoniais, savo sudėtyje taip pat turi pridėtinio cukraus, nors žvelgiant į etiketę tai gali pastebėti ne visi. Gydytojas dietologas Edvard Grišin pasakoja, jog ingredientų sąraše pamačius nurodytą datulių, kiaulpienių ar ryžių sirupą reikėtų neapsigauti – tai irgi yra pridėtinis cukrus.

„Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis, pridėtinio cukraus paros norma žmogui yra 25 g arba 6 arbatiniai šaukšteliai. Palyginimui, vidutiniškai saldintas 100 g jogurtas gali turėti nuo 10 iki 15 g pridėtinio cukraus, tad jei suvalgome mažą indelį saldesnio jogurto – paros norma jau būna pasiekta ar netgi viršyta“, – atskleidžia gydytojas dietologas pabrėždamas, jog tiek Europoje, tiek Amerikoje pridėtinio cukraus vidutiniškai suvartojama net 15–17 arbatinių šaukštelių per parą.

E. Grišin pastebi, kad vis didesnė dalis žmonių atkreipia dėmesį į pridėtinio cukraus perviršio keliamą žalą organizmui: neigiamą įtaką darbingumui, mąstysenai, emocinei būklei, virškinamajam traktui, širdies ir kraujagyslių sistemai bei netgi onkologinių ligų atsiradimo rizikai. Be to, kaip ir pasako pats žodis „pridėtinis“, didesnis cukraus kiekis gaminyje daro jį kaloringesnį, tad maisto mylėtojai vis dažniau ieško produktų be jo. Dietologas pažymi, kad skaitant produkto etiketę, taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, ar jame nėra tokių priedų, kaip konservantai ar saldikliai.

„Savo pacientams visuomet sakau, kad kuo trumpesnė produkto etiketės sudedamųjų medžiagų dalis, tuo maisto produktas žmogui yra palankesnis. Jei, pavyzdžiui, besirinkdami pomidorų padažą, etiketėje esančio sudedamųjų dalių sąrašo viršuje nepamatysite didesnio kiekio pomidorų ar pomidorų pastos, žinokite, kad tai nėra natūralus produktas“, – aiškina E. Grišin.

Natūraliai ryškus skonis

Lietuviškų pagardų ir padažų gamintojas „Daumantai LT“ vartotojams pristatė ilgai lauktas naujienas – pomidorų padažą ir kečupą be pridėtinio cukraus. Produktuose taip pat nėra fruktozės, saldiklių ar konservantų, o ryškus jų skonis išgaunamas dar didesniu pomidorų pastos kiekiu ir gausybe natūralių prieskonių, tokių kaip saldžiosios raudonosios paprikos, gvazdikėliai bei cinamonas.

- Reklama -

„Daumantai LT“ Produktų plėtros vadovas Domas Grinkevičius sako, jog Lietuvoje stebima auganti sveikesnių maisto produktų tendencija – pirkėjai vis dažniau žvalgosi į tuos gaminius, kuriuose yra mažas nenatūralių priedų kiekis, siekia papildyti savo pirkinių krepšelį becukriais ar ekologiškais pirkiniais.

„Karantinas iš tiesų nemenkai prisidėjo prie sveikesnės gyvensenos paieškų. Pastebime, kad dažnam pirkėjui, vienas iš kriterijų, pasirenkant produktą, yra ne tik jo skoninės savybės, bet ir sudėtis. Lietuviai rūpinasi, kad ant jų valgomojo stalo atsiradę produktai turėtų kuo natūralesnį skonį, būtų pagardinti ne dirbtiniais priedais, o tikrais prieskoniais, turėtų mažiau druskos ar cukraus“, – sako D. Grinkevičius.

Jis priduria, kad įmonės atstovai kiekvienais metais dalyvauja tarptautinėse parodose, kuriose susipažįsta su viso pasaulio gamintojų produkcija, naujausiomis gastronominėmis tendencijomis, dar atidžiau pažvelgia į vartotojų lūkesčius. Anot D. Grinkevičiaus, pristatant naują produktą, per daugybę metų įgauta patirtis ir išlaikytas artimas ryšys su kulinarinio pasaulio atstovais padeda būti arčiau pirkėjo ir pasiūlyti jam tai, ką jis norėtų atrasti savo kasdieniame valgiaraštyje.

Becukrius „Daumantų“ Karališkos linijos pomidorų padažą bei „Tradicinį“ kečupą jau galima rasti „Maxima“, „Norfa“ bei „Sanitex“ parduotuvėse.

TOP naujienos

Šiemet Kalėdos bus kitokios: lietuviai skolinasi net maistui

Tęsiantis pandemijai, nusimato kiek kitokios didžiosios žiemos šventės. Tyrimai rodo, jog prastėja ir šalies gyventojų finansinė padėtis – kai kurie yra priversti skolintis pinigų...

Netrukus automobilį rinksimės lyg išmanųjį telefoną – pagal programinę įrangą

Dauguma prieš tris dešimtmečius sukurtų filmų apie ateitį prognozavo, jog mūsų laikų automobiliai ratus išmainys į reaktyvinius variklius ir gebės skraidyti gatvėmis. Deja, šiems...

Paskelbti 2023 m. karo prievolininkų sąrašai

Interneto svetainėje https://sauktiniai.karys.lt šiandien paskelbti karo prievolininkų sąrašai. 18-23 metų jaunuoliai jau gali pasitikrinti ar pateko į šiais metais šaukiamų asmenų sąrašus. Iš viso į tarnybą...

Su pavasariu sugrįžo ir primirštas iššūkis vairuotojams – akinanti pavasarinė saulė

Šiemet pernelyg neužtrukęs pavasaris džiugina saulėtomis dienomis. Tačiau saulė gali ne tik praskaidrinti nuotaiką ir pakviesti daugiau laiko praleisti lauke, bet ir kelti pavojų....

Loterijoje laimėtas 1,58 mlrd. dolerių „aukso puodas“

Jungtinėse Valstijose laimėtas 1,58 mlrd. dolerių (1,44 mlrd. eurų) „aukso puodas“. Laimingas bilietas pirktas Floridoje, antradienio vakarą pranešė loterijos „Mega Millions“ operatorė. Laimingi lošimo skaičiai buvo 13, 19, 20, 32 ir 33 bei papildomas...

Astrologinė prognozė vasario 29-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Jums rūpės ir sava, ir partnerio ar bendra įmonės finansinė situacija. Su ja siesite kai kurias savo viltis. Regis, sugebėsite praktiškai išnaudoti gautą konfidencialią informaciją. JAUTIS. Tikėtinas intelektinis įkvėpimas, sieksite žinių, autoriteto, megsite reikalingus...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS