9 C
Šiauliai
2024 / 03 / 29

Rajone daugės vietų elektronikos atliekoms priduoti

Ar jau skaitėte?

Dėl griežtėjančių aplinkos apsaugos reikalavimų ir šiemet didėja buityje naudojamos elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimo perdirbimui užduotys. Augant užduotims, gamintojai ir importuotojai privalės įsteigti daugiau vietų elektronikos atliekoms priduoti.

- Reklama -

„Prievolę sutvarkyti daugiau atliekų numato Europos Sąjungos (ES) direktyva. Dėl to buityje naudojamos elektros ir elektronikos įrangos (EEĮ) atliekų surinkimo ir perdirbimo užduotys didėja ne tik Lietuvoje, bet ir kitose ES šalyse. Pagal Lietuvos Vyriausybės patvirtintas užduotis 2020 metais mūsų šalyje turi būti sutvarkyta ir perdirbta 65 proc. visos Lietuvos rinkai pateiktos buitinės EEĮ“, – sako Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos vadovė Veronika Masalienė.

Palyginti su 2019 metais, šiais metais elektronikos atliekų surinkimo užduotys išaugo 5 proc. punktais, jos galioja visoms šešioms buityje naudojamoms EEĮ kategorijoms. ES direktyva numato, kad kasmet didėjusios užduotys kitąmet išliks tokios pat.

Lietuvoje elektronikos gamintojai ir importuotojai ar jiems atstovaujančios organizacijos gali pasirinkti mažesnę tvarkymo užduotį (šiemet 65 proc., o ne 70 proc.) tik tuo atveju, jei yra įsteigta pakankamai EEĮ atliekų priėmimo vietų (viena priėmimo vieta 200 tonų į vidaus rinką tiektai įrangai).

„Didėjančios EEĮ surinkimo ir sutvarkymo užduotys įpareigoja šios įrangos gamintojus ir importuotojus surinkti perdirbimui dar daugiau atliekų bei tuo pačiu plėsti buitinės elektronikos atliekų surinkimo infrastruktūrą. Dėl didėjančių užduočių elektronikos atliekų sutvarkymo (perdirbimo) kaina iš esmės neturėtų keistis – tikimės, kad ji teišaugs proporcingai didėjančioms užduotims“, – teigia V. Masalienė.

Daugiau kaip 1 tūkst. Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos narių 2018 metais vidaus rinkoje pardavė 8,6 tūkst. tonų buitinės elektronikos, o pernai surinko ir perdirbo 5,1 tūkst. tonų jos atliekų.

- Reklama -

Lietuvoje, kaip ir kitose ES šalyse, taikomas gamintojo atsakomybės principas, pagal kurį visas atliekų tvarkymo išlaidas turi apmokėti atliekų turėtojas arba gaminių, dėl kurių naudojimo susidaro atliekos, gamintojai ar importuotojai. Atliekų tvarkymo išlaidos paprastai įskaičiuojamos į gaminių pardavimo kainą.

Priėmimo vietų gausėja

Augant atliekų surinkimo perdirbimui užduotims, didėja ir surenkamų EEĮ atliekų priėmimo vietų skaičius.

2020 metų pradžioje vien Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija visoje Lietuvoje buvo įrengusi 181 specialią EEĮ atliekų surinkimo vietą (prieš metus – 154 vietas) ir organizavo atliekų surinkimą iš daugiau kaip 1,5 tūkst. šios įrangos platinimo vietų visoje šalyje. Gyventojams elektronikos atliekų pridavimas minėtose vietose nekainuoja, o už stambios nenaudojamos buitinės technikos (šaldytuvų ir šaldiklių, skalbimo mašinų, elektrinių viryklių) atvežimą pas atliekų tvarkytojus gali būti mokamas atlygis.

Elektronikos atliekos taip pat renkamos visoje Lietuvoje kasmet vykstančio aplinkosauginio projekto „Mes rūšiuojam“, kuriame dalyvauja švietimo ir mokslo įstaigos, įmonės ir įvairios kitos organizacijos, o vasarą – šalies bendruomenės, metu. Buitinės elektros ir elektronikos įrangos atliekos taip pat renkamos apvažiuojant gyventojus specialiu transportu.

Gyventojai nenaudojamą sugedusią EEĮ taip pat galima pristatyti į ja prekiaujančią prekybos vietą net ir neperkant naujos įrangos. Elektronikos atliekas galima nuvežti ir į savivaldybių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Daugiau informacijos apie elektronikos atliekų surinkimą, jų priėmimo vietas ir sąlygas, atliekų tvarkytojus galima rasti www.atliekos.lt arba www.eei.lt, o apie aplinkosauginį projektą – www.mesrusiuojam.lt.

EEĮ atliekos yra viena sparčiausių augančių atliekų srautų visame pasaulyje. Šių atliekų negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius, nes į sąvartynus patekusios atliekos dėl jose esančių pavojingų medžiagų gali užteršti aplinką ir pakenkti žmonių sveikatai. Perdirbant EEĮ atliekas ne tik taupomi ištekliai, bet ir saugoma gamta.

Virginija Žygienė
Viešųjų ryšių vadovė
Gamintojų ir importuotojų asociacija (GIA)
VšĮ Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija (EGIO)

TOP naujienos

Horoskopai spalio 4 dienai

AVINASŠiandien jūsų laukia pripažinimas, net jei to ypatingai ir nesiekėte. Nesidrovėkite žengti priekin ir imtis vadovauti paradui. Bet kokia užduotis jums įveikiama, ir aplinkiniai...

Užduotis namų darbams: pasikartoti apie vaikų ir tėvų teises bei pareigas

Kiekvienos vasaros pabaigoje ištinka mokyklos pasiruošimo karštinė, kai prekybos centrai prisipildo kanceliarinių priemonių, nusidriekia eilės prie uniformų, socialiniai tinklai mirga nuo informacijos, kaip pasiruošti...

Savivaldybių pokyčiai – jaunųjų kūrėjų ir profesionalų rankose

Ar kada susimąstėte, kad dar svajonėse gvildenamus pokyčius nuo visiškai naujos realybės skiria tik plonytė linija? Kartais tai yra iniciatyva, o kartais garsiai išsakyta...

Serbentų panaudojimo galimybės – beribės: pravers tiek uogos, tiek lapai

Serbentai – tai Lietuvos soduose dažnai augančių agrastinių šeimos daugiamečių uogakrūmių uogos, kurios gali būti raudonos, baltos arba juodos spalvos. Serbentai turi labai mažai...

Horoskopai balandžio 1-ąjai

AVINASKiekvienas pokalbis, kuriame dalyvausite, išvirs į ginčą. Ir pykčio jame bus pakankamai. Ko gera, šalinimasis bet kokios kompanijos iš jūsų pusės būtų mažiausia blogybė. Perkamiausios Audioknygos » JAUTISŠiandien gausite mielą kvietimą vakarui. Priimkite jį. Šiek tiek...

Šiandien pietiniu ciklono pakraščiu per šiaurės vakarinius rajonus slinks trumpi lietūs

Šiandien pietiniu ciklono pakraščiu per šiaurės vakarinius rajonus slinks trumpi lietūs, kai kur nugriaudės perkūnija. Vėjas pietvakarių, 8–13 m/s, pirmoje dienos pusėje vietomis gūsiai iki 18 m/s. Aukščiausia temperatūra 23–28, Žemaitijoje ir pajūryje 20–22...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS