15 C
Šiauliai
2024 / 06 / 17

Smulkintuvas už 3 Eur, šaldytuvas už 160 Eur: galime sutaupyti ne tik savo naudai

Ar jau skaitėte?

Knygą „Pinigų laiškai. Lietuviška taupymo istorija“ neseniai išleidęs psichologas-psichoterapeutas Timas Petraitis, laisvalaikiu dirbantis kurjeriu, per 5 metus sutaupė 70 tūkst. eurų. Taupymo modelis apėmė ir jo santykį su elektronikos prietaisais, be kurių šiandien savo gyvenimo daugelis nebeįsivaizduojame. Pasirinkę T. Petraičio išbandytą elgseną, sutaupytume ne tik savo, bet ir planetos naudai.

- Reklama -

Stengiasi turėti tik tai, kas būtina

„Stengiuosi vadovautis minimalizmo pasaulėžiūra – turėti tik tuos prietaisus, kurių tikrai reikia. Neturiu indaplovės – labiau dėl to, kad daug vietos užimtų, be to, gyvenu vienas, daug indų plauti netenka. Neturiu ir televizoriaus, nes pagrindinis mano hobis – muzika. Turiu dėvėtą „laptopą“ ir biudžetinį „Xiaomi“ telefoną“, – pasakoja psichologas-psichoterapeutas, kurio knyga „Pinigų laiškai“ vertinama kaip įžvalgos apie laimingesnį santykį su pasauliu.

Knygos „Pinigų laiškai“ autorius, psichologas-psichoterapeutas T. Petraitis. Nuotrauka iš asmeninio albumo.

Prietaisai, kurie yra būtini knygos autoriui, yra šaldytuvas, skalbimo mašina, elektrinė orkaitė ir ko reikia tikrai dideliam jo pomėgiui – muzikai, tai – stiprintuvas, plokštelių grotuvas, kasečių grotuvas, radijas, CD grotuvas, „Bluetooth“ imtuvas.

T. Petraičio manymu, jo turimi prietaisai padeda gyventi, bet sykiu padeda ir taupyti. Daugiausia jam kainuoja automobilis. Šis, jei įvertintume jo valdymui skirtą elektroniką, iš dalies irgi yra daugelio mūsų kasdien naudojamos elektronikos dalis.

Jei gali, nesinaudok ir nepirk naujų

Psichologo-psichoterapeuto su jau turimais elektronikos prietaisais siejamas pagrindinis taupymo būdas – nesinaudoti. „Jei galite nesinaudoti, taip ir darykite – tada daugiausia ir taupysis. Tas pats galioja ir lemputėms – mažiau naudojamos jos ilgai negenda – pasikeiti ir pamiršti“, – pasakoja bestseleriu tapusios knygos autorius.

Kitas iš T. Petraičio taupymo variantų – niekad nepirkti naujo daikto. Išimtis galėtų būti nebent gal mobilusis telefonas. Psichologas-psichoterapeutas įpratęs pirkti daiktus antrinėje rinkoje, naudojasi skelbimais. Beveik visi jo turimi elektronikos prietaisai yra įsigyti iš antrų rankų, jie yra taisomi, o ne keičiami naujais. Pavyzdžiui, jei nusidėvi plokštelių grotuvo adatėlė, tai vietoje jos nuperkama nauja.

- Reklama -

„Sausį už 160 Eur įsigijau skalbimo mašiną. Knygoje yra aprašyta, kaip už 3 Eur pirkau smulkintuvą. Pats negalėjau patikėti, kad veikiantį taip pigiai parduoda. Prieš sugesdamas jis dar trejus metus atitarnavo“, – sako psichologas-psichoterapeutas.

Galima gauti ir dykai – norinčių pagelbėti netrūksta

T. Petraitis. Gretos Skataitienės nuotrauka.

Kaip įrodymas, kad kai kurie prietaisai gali būti naudojami labai ilgai, liudija jo patirtis įsigijus butą. Jame buvę šeimininkai paliko senutę, 1974 m. gamybos „Miele“ skalbyklę, ja naujasis savininkas ir naudojosi. Galiausiai toji sugedo, bet T. Petraitis žinojęs vietą Kaune, kur pardavinėja naudotas – ten nebrangiai nusipirkęs minėtąją nedidelę „Bosch“.

„Kelis daiktus, pavyzdžiui, ausines, esu gavęs dykai tiesiog per „Feisbuką“. Užklausiau, gal kas turi atliekamas ir nereikalingas. Visada atsiranda norinčių padėti“, – džiaugiasi taupusis knygos autorius.

Taupai sau – tausoji planetą

T. Petraitis. Jono Jatkausko nuotrauka.

 „Dažnu atveju mūsų elgsena pasižymi tuo, kad taupydami savo naudai, taupome Žemės išteklius, prisidedame prie planetos tvarumo, padedame mažinti klimato kaitą. Tai ypač ryšku santykyje su namų elektronikos įranga. Jei stengiamės naudoti ilgiau, nereikalingus prietaisus perduodame į antras rankas, jei įsigyjame naudotą įrangą, tai pailginame šių daiktų gyvavimo ciklą, mažiname elektronikos atliekų kiekį. Tokia elgsena atitinka atsakingo vartojimo principus“, – sako Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė.

Ją džiugina, kad beveik pusė šalies gyventojų per pastaruosius keletą metų įsigijo bent vieną panaudotą elektronikos prietaisą ir kad šalyje yra nemažai platformų, per kurias galima rasti kažkam nereikalingą, bet tinkamą naudoti įrangą.

„Žinoma, amžinų daiktų nėra, prietaisai genda, tampa nebeefektyvūs, dėl to anksčiau ar vėliau virsta elektronikos atliekomis. Tad tiesiog turime naudotis šalyje gerai išvystyta elektronikos, baterijų ir dujošvyčių lempučių atliekų surinkimo sistema, padėti šioms atliekoms pasiekti įgaliotus perdirbėjus. Visada galima užsisakyti stambiagabaritės elektronikos atliekų išvežimo iš namų nemokamą paslaugą – tereikia paskambinti tel. +370 695 55111 arba registruotis www.epa.lt svetainėje. Joje galima rasti ir elektronikos atliekų surinkimo vietų sąrašą.

Nuotraukose – knygos „Pinigų laiškai“ autorius, psichologas-psichoterapeutas T. Petraitis:

 

  • Jono Jatkausko nuotr.
  • Gretos Skataitienės nuotr.
  • Asmeninio albumo nuotr.

 

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

 

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

TOP naujienos

Horoskopas lapkričio 4 dienai

AVINASAtrodo, kad visas pasaulis kėsinasi į jūsų nuosavybę. Bėda ta, kad jūs ją saugojate ne taip rūpestingai kaip derėtų. Verčiau pasidėkite bent dalį turto...

Savaitgalį „Iki“ – pigesnės bulvės, smulkinta mėsa ir faršas: laikas išbandyti legendinį piemenėlių pyragą arba lengvesnę jo versiją

Savaitgalis laukia saulėtas, šiltas ir neabejotinai kupinas pasivaikščiojimų. Pasivaikščioti verta ir iki artimiausios „Iki“ parduotuvės, kur savaitgalį laukia dar daugiau nuolaidų. Tarp jų –...

Kitais metais Kaune brangsta dalis verslo liudijimų, Šiauliuose nesikeis

Šią savaitę Kauno miesto savivaldybės taryba nustatė veiklos, kuria gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, rūšių fiksuotus pajamų mokesčio dydžius 2024 metams. Lyginant su...

Nauji vėjai mylimiausių lietuvių vaisių topuose: ką skanaus ir sveiko pasigaminti iš 3 „kylančių žvaigždžių“?

Žiema kvepėte kvepia mandarinais, bananams lietuviai jaučia ypatingą meilę, o obuoliai – neatsiejama dažno mitybos dalis. Tačiau Lietuvos pirkėjai dairosi įvairovės vaisių skyriuose, sako...

Vaikai susitaupo pinigų, o jūs to net nežinote

Finansinio raštingumo pamokos bent jau kol kas nėra įtrauktos į privalomą mokyklos programą ir ne visi mokiniai Lietuvoje su finansais supažindinami mokymosi procese. Tačiau su pinigais vaikai susiduria gana anksti – kasdieniams poreikiams gauna...

Kaip žinoti, ar automobilio rida nėra suklastota? Eksperto patarimai

Nors automobilių ridos klastojimas Lietuvoje jau nebėra itin dažnas reiškinys, tokių bandymų apgauti pirkėjus vis dar pasitaiko. Automobilių pardavimo ekspertas Paulius Valiukėnas pabrėžia, jog didžiausia rizika kyla perkant mašinas iš pavienių pardavėjų, dalis kurių...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS