19 C
Šiauliai
2024 / 09 / 17

Svarbiausi žingsniai ruošiant automobilį žiemai: vien apie padangas galvoti nepakanka

Ar jau skaitėte?

Automobilio langas žiema. Nuotrauka Irmanto Dauginčios.

Iškritęs pirmasis sniegas ir ledo gremžtukų vairuotojus privertęs ieškoti naktinis šaltukas – aiškus signalas, jog jau būtina automobilį visapusiškai paruošti žiemai. Vienos Lietuvoje veikiančios draudimo bendrovės Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis perspėja, kad vien padangų pasikeisti toli gražu nepakaks, o viena rimčiausių techninių grėsmių įvardija neprižiūrėtą stabdžių sistemą.

- Reklama -

„Apie padangų keitimą nori nenori susimąsto visi ir šiai procedūrai skiria laiko bei dėmesio. Tačiau yra dar bent kelios automobilio sistemos, kurios šaltuoju metu tampa esminės – tai ir akumuliatorius, ir oro filtrai ir įvairūs skysčiai. Ir nesvarbu, ar vairuojate apynaujį ar senesnį automobilį, tinkama profilaktika keičiantis sezonams – būtina“, – aiškina A. Žiukelis.

10 žingsnių, kaip tinkamai paruošti automobilį žiemai.

1. Įvertinkite akumuliatoriaus būklę. Jei nepamenate, kada paskutinį kartą keitėte akumuliatorių, o kasdien paprastai įveikiate nedidelius atstumus, tuomet ši detalė – viena esminių.

„Kokybiškas akumuliatorius tarnauja maždaug 4 – 5 metus. Tikrai siūlau nelaukti pirmųjų sunkiau užsivedančio automobilio signalų ir įsitikinti, kad šią žiemą dar galite būti ramūs. Patikrinimą galite atlikti beveik bet kuriame automobilių servise – tokia profilaktinė patikra kartais atliekama ir nemokamai. Tuo pačiu verta pasitikrinti ir generatoriaus būklę”, – rekomenduoja specialistas.

2. Ventiliacijos sistema ir oro filtrai. Apie šios sistemos trikdžius pirmiausia išduoda gausiai rasojantys ir sunkiai „nupučiami“ langai.

- Reklama -

„Ne vienam vairuotojui žinomas jausmas, kai automobilio salono ventiliatorius garsiai kaukia, tačiau šiltas oras per ventiliacijos angas pučiamas nenoriai. Įvertinkite šį faktorių, nes jei salone susikaupę daug drėgmės, prastai veikianti vėdinimo sistema tiesiog nepajėgi išdžiovinti salono – būtent dėl to rasoja langai, o automobilio eksploatacija tampa labai pavojinga. Kartais tai prilygsta vairavimui užsimerkus. Būtent todėl prieš žiemą rekomenduojama, jei tokie yra, pakeisti ar bent patikrinti salono oro filtrus ir bendrą ventiliacijos sistemos būklę”, – pataria A. Žiukelis.

3. Tinkamas langų apiplovimo skystis. Specialistų teigimu, tai vienas svarbiausių saugaus automobilio eksploatavimo veiksnių žiemą.

„Jau dabar, dar neprasidėjus didiesiems šalčiams, patikrinkite, kiek skysčio yra bakelyje. Jei jo likę nemažai – tiesiog užpildykite kokybišku koncentruotu žiemai skirtu skysčiu. Esu įsitikinęs, kad tam taupyti nepatartina. Tiek dėl saugumo, tiek ir dėl fakto, jog dėl prastos langų apiplovimo skysčio kokybės greičiau susidėvi valytuvai. Beje, valytuvus prieš žiemą taip pat įvertinkite ir esant reikalui – pasikeiskite. Ryte radę užšalusį priekinį langą neskubėkite lupti prišalusių valytuvų – taip galite pribaigti net naujus valytuvus. Geriau palaukite, kol stiklas šiek tiek įšils ir valytuvai patys atkibs. Ir visada nepamirškite švariai ir kruopščiai nuvalyti stiklų prieš leidžiantis į kelionę”, – vardija A. Žiukelis.

Taip pat labai svarbu patikrinti ir esant reikalui pasikeisti lemputes, pasirūpinti žibintais.

4. Degalų filtras ir kaitinimo žvakės. Ši problema aktuali dyzelinių, senesnių automobilių savininkams.

„Dyzelinių automobilių, pagal kurių skaičių pirmaujame Europoje, savininkams būtina žinoti, kad sunkiai užsivedantis variklis – signalas, jog esant prastam akumuliatoriui automobilio gali ir nepavykti užvesti. O tada tai jau tikrai lauk bėdų. Todėl degalų filtro ir kaitinimo žvakių būkle pasirūpinti reiktų jau dabar”, – aiškina Ekspertizių skyriaus vadovas.

5. Pasirūpinkite sezoniniais degalais. Dyzelinių automobilių vairuotojai į degalų baką turėtų pilti tik kokybišką ir patikimą žieminį dyzeliną, kuriame esantys priedai apsaugo nuo minusinės temperatūros lemiamo parafinų kristalizavimosi.

„Vardan šventos ramybės tikrai geriau naudokite patikimo gamintojo žieminius degalus. Taip ne tik tausosite variklį, bet ir jausitės užtikrinčiau paspaudus tikrai rimtiems šalčiams. Tai ypač aktualu tiems, kas kasdien nuvažiuoja nedidelius atstumus ir dabar pripildytu baku planuoja važinėti iki rimčiau spustels šaltis“, – sako specialistas.

6. Aušinimo skystis. Šis aspektas ypač aktualus senesnių automobilių savininkams.

„Jeigu nesate tikri savo variklio aušinimo skysčio būkle, geriau jį profilaktiškai pakeisti nauju. Spustelėjus didesniems šalčiams sušalęs variklio aušinimo skystis gresia labai dideliais nemalonumais bei nemenkais nuostoliais ir bereikalingu stresu“, – įsitikinęs A. Žiukelis.

7. Spynelės ir durelės. Prišalusios durelės – daugeliui vairuotojų pažįstama žiemos sezono „staigmena“, kurios profilaktika taip pat verta pasirūpinti.

„Prieš prasidedant didiesiems šalčiams rekomenduojama patikrint ir signalizacijos bei raktų pultelių elementus, taip pat sutepti durelių sandarinimo gumas specialiu tepalu, kuris net spaudžiant dideliems šalčiams neleidžia gumai sukietėti ir išstumia drėgmę. Tą patį reiktų padaryti ir su durelių spynelėmis. Liaudiški atitirpinimo metodai tikrai ne visada padeda, o atsidurti situacijoje, kai ryte reikia lakstyti aplink automobilį, nes neatsidaro nei vienos durelės arba lįsti į vidų pro bagažinę, ko gero nenori niekas“, – primena Ekspertizių skyriaus vadovas.

8. Variklio alyva. Jeigu važiuojate nedaug, rekomenduojame prieš žiemą pakeisti variklio alyvą net tada, kai rekomenduojamas nuvažiuotų kilometrų skaičius dar neviršytas.

„Žinokite, kad automobilių gamintojai ne veltui rekomenduoja variklio alyvą keisti kartą per metus nepriklausomai nuo nuvažiuotos ridos. Geriausia tai daryti prieš žiemą. Netinkama alyva praranda savo tepamąsias savybes, tampa ne tokia atspari šalčiui, sutirštėja, todėl variklį užvesti žiemą tampa sunkiau“, – aiškina specialistas.

9. Stabdžių sistema ir skystis. Kartu su langų apiplovimo skysčiu, stabdžių sistema – viena svarbiausių norintiems žiemą kelyje jaustis saugiai.

„Tvarkingai ir, svarbiausia, tolygiai visais ratais stabdantis automobilis padės išvengti nemalonumų slidžiame kelyje. Būtent todėl kartą per dvejus metus, rekomenduojama pakeisti stabdžių skystį ir geriausia tai taip pat daryti dar nesulaukus didžiųjų šalčių“, – sako A. Žiukelis.

10. Mažos, bet svarbios smulkmenos. Atsarga gėdos nedaro, tad ruošiantis žiemos sezonui verta atnaujinti ir bagažinės turinį.

„Ne tik ruošiantis tolimai kelionei, bet ir bendrais saugumo sumetimais patartina į bagažinę įsidėti kastuvą, papildomų šiltesnių rūbų, žibintuvėlį ir tempimo lyną. Taip pat pasirūpinti tinkamu ir patvariu ledo gremžtuku, automobiliniu telefono įkrovikliu. Jei šių priemonių neprireiks jums, galbūt esant reikalui galėsite pagebėti kitiems. Žiemos keliai pilni ne visada malonių staigmenų, tad tikrai apie viską verta pagalvoti iš anksto“, – reziumuoja specialistas.

Živilė Tiškevičiūtė
Marketingo ir viešųjų ryšių skyriaus projektų vadovė
AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialas Lietuvoje

TOP naujienos

M. Linkytė: Dideli pokyčiai prasideda nuo mažų žingsnių

Atlikėja ir dainų autorė Monika Linkytė sako, kad muzika yra jos asmenybės dalis, kuri lydi ją visą gyvenimą. Tačiau ne gauti muzikiniai apdovanojimai jai...

LRT tiesiogiai transliuos popiežiaus Pranciškaus palaiminimą

Šį penktadienį, kovo 27 d. 19.00 val. LRT TELEVIZIJA, LRT RADIJAS ir LRT.lt portalas tiesiogiai transliuos ypatingąjį popiežiaus Pranciškaus palaiminimą „Urbi et Orbi“ („Miestui...

Juozas Ruolia svarbūs patarimai sergantiems onkologinėmis ligomis

Koronavirusui, pavadintam COVID-19, sparčiai plintant, pasaulio mokslininkai skubiai ieško veiksmingos vakcinos, padėsiančios suvaldyti naujojo viruso protrūkį. Kol jos nėra, taip pat ir vaistų, greta...

Šv. Kalėdos be popierinių atvirukų – iššūkis ar galimybė?

Tikriausiai nei vienas iš mūsų nenorime dar labiau teršti gamtą Šv. Kalėdų ir Naujųjų Metų laikotarpiu. Pasirodo, mes tai darome net nenorėdami, kai artimuosius...

Elektros vartotojų laukiančios naujovės ateityje

Liko mažiau nei pusmetis iki gruodžio 10 d., kuomet daugiausiai elektros energijos suvartojantys klientai privalės pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją. Ekspertai teigia, kad būsimas pokytis naudingiausias bus patiems vartotojams ir priduria, kad ši naujovė nebus...

Paaiškėjo „Rimi Vilniaus maratono“ nugalėtojai

Sekmadienį Vilniuje įvyko didžiausias šių metų bėgimas „Rimi Vilniaus maratonas“ – paaiškėjo Lietuvos maratono čempionato nugalėtojai. Lietuvos maratono čempionatas Rimi Vilniaus maratonas kartu yra ir uždaras Lietuvos maratono čempionatas. Jo nugalėtojais šiandien tapo Modestas Dirsė, 42.195...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS