18 C
Šiauliai
2023 / 09 / 23

Vaistus geriate saujomis?

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Vienas Lietuvos gyventojas per metus vidutiniškai įsigyja apie 26 vaistų pakuotes ir šis skaičius kasmet auga. 2019 m. šalyje buvo parduota beveik 78 mln., 2018 m. – apie 75 mln. vaistų pakuočių, rodo Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vaistų suvartojimo ataskaita. Medikų teigimu, vaistai yra būtinas ir dažnai vienintelis įrankis, galintis kontroliuoti lėtines ligas, tačiau tablečių kiekis ne visada lemia gydymo sėkmę.

- Reklama -

Daugiausiai šalies gyventojai suvartoja vaistų, skirtų gydyti širdies ir kraujagyslių sistemos ligoms – šie preparatai sudaro 42 proc. visų suvartojamų vaistų. Antroje vietoje yra nervinę sistemą veikiantys vaistai (14 proc.). 

Aukštadvario pirminės priežiūros centro vadovė šeimos gydytoja Jurga Dūdienė sako, kad kai kurie pacientai, ypač sergantys lėtinėmis ligomis, vaistus išties vartoja saujomis. Medikei dažnai tenka vienu kartu išrašyti ir apie 10 receptų kompensuojamiesiems vaistams, ypač kai žmonės serga dviem ar daugiau ligų: arterine hipertenzija, širdies ar inkstų nepakankamumu, cukriniu diabetu ir plaučių ar sąnarių ligomis. 

„Susidaro gera sauja privalomų vaistų, be kurių šios ligos nebūtų kontroliuojamos. Reikia nepamiršti, kad žmonės gali vartoti ir daugiau nereceptinių vaistų bei maisto papildų, kuriuos jie įsigyja savo nuožiūra kaip bereceptinius preparatus, tad kasdienis medikamentų kiekis gali būti nesuvokiamo dydžio. Ir tai toli gražu nereiškia efektyvesnio gydymo. 

Kai kasdien reikia išgerti keliolika tablečių ir kapsulių, kartais tai daryti vengiama dėl psichologinių priežasčių arba pamirštama, o dėl to nukenčia ligos kontrolė. Todėl mokslininkai pasaulyje priėjo paprastą išvadą ir pagrindė ją tyrimais – kuo mažiau tablečių, tuo geresnis jų vartojamumas“, – sako J. Dūdienė. 

Mažesnės dozės – mažesnė šalutinio poveikio rizika 

- Reklama -

Pasak gydytojos, didelis vaistų kiekis nepriimtinas daugeliui pacientų. Vos užsiminus, kad jų liga nekontroliuojama taip gerai, kaip tikėtasi, tad reikės skirti papildomą vaistą, žmonės pradeda protestuoti. Jie reaguoja jautriai, nes gerdami daug vaistų jaučiasi sunkiais ligoniais. 

„Šis psichologinis barjeras kelia grėsmę ligos kontrolei. Iš praktikos pastebiu, kad jį įveikti padeda politabletės, kuriose sujungtos dvi ar daugiau skirtingų veikliųjų medžiagų, veikiančių net skirtingas ligas. Politabletė padeda pasiekti, kad visos veikliosios medžiagos būtų suvartotos, o lėtinė liga – kontroliuojama. Žmogus išgeria vieną tabletę ir jaučiasi geriau, kad nereikia gerti trijų ar keturių, be to, lengviau prisiminti, kad reikia išgerti vaistus, kai jų mažiau. Taip gerėja vaistų vartojamumas, o tuo pačiu mažėja tikimybė, kad dėl nepareigingo vaistų vartojimo atsiras ligos komplikacijų ar neigiamų pasekmių“, – aiškina J. Dūdienė.

Jos teigimu, yra labai daug skirtingų kombinacijų politablečių, tad jas nesudėtinga parinkti skiriant pacientams personalizuotą gydymą. Politabletės aktualiausios gydant astmą, lėtinę-obstrukcinę plaučių ligą, cukrinį diabetą, taip pat arterinę hipertenziją ir dislipidemiją. 

Jei apie aukštą kraujospūdį pacientui išduoda fiziniai negalavimai, tai padidėjusio cholesterolio kiekio žmogus nejaučia ir dėl to dažnai anksčiau ar vėliau nustoja laikytis paskirto gydymo režimo, kas padidina insulto ar miokardo infarkto riziką. Tuo tarpu politabletė, kurioje yra kraujospūdį reguliuojantis vaistas ir cholesterolio kiekį reguliuojantis statinas, padeda užtikrinti paskirto gydymo režimo laikymąsi, taip pat gali padėti apsaugoti nuo širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų.

J. Dūnienė sako, kad politabletės kuriamos taip, kad apsaugotų nuo galimo šalutinio poveikio. Kaip pavyzdį ji mini politabletes, į kurių sudėtį įeina nuskausminamieji priešuždegiminiai vaistai, kurie vartojami vieni gali pakenkti skrandžio gleivinei, ir vaistai, saugantys skrandžio gleivinę – taip pasiekiamas reikiamas gydomasis efektas ir kartu apsaugoma nuo galimų pašalinių reakcijų.

Be to, kai į vieną tabletę sujungiamos kelios skirtingos veikliosios medžiagos, jų dozės gali būti mažesnės nei atskirose tabletėse. „Klinikinių tyrimų metu yra įrodyta, kad vienoje tabletėje kombinuojant skirtingas organizmo sistemas veikiančius vaistus, jie vienas kitą veikia pastiprinančiai, tad efektui pasiekti pakanka mažesnių veikliųjų medžiagų dozių“, – tvirtina gydytoja. 

Išsprendžia vaistų suderinamumo klausimą

Pašnekovė sako, kad vaistai vieni kitus gali veikti slopinančiai arba kaip tik sustiprinti vienas kito poveikį. „Pacientai dažnai lankosi pas keletą gydytojų, kurių kiekvienas gydymą skiria iš savo srities. Paskutine šio proceso grandimi turėtų būti šeimos gydytojas, įvertinantis visų vaistų suderinamumą tarpusavyje. 

Tarkime, arterine hipertenzija sergančiam pacientui psichiatras paskiria vaistus nuo depresijos ir staiga tampa sudėtinga kontroliuoti iki tol puikiai valdytą kraujospūdį, keičiasi ir glikemijos būklė organizme, bei cholesterolio apykaita. Negalime pamiršti, kad konkrečią ligą gydantis medikamentas iš tiesų veikia visą organizmą, o šis poveikis ne visada gali būti laukiamas ir teigiamas. Tad gydant antidepresantais, neretai šeimos gydytojui tenka koreguoti ir kraujospūdžio bei cholesterolio apykaitos vaistų dozes, pasirenkant kombinacijas“, – tikina J. Dūdienė. 

Kai vartojamos atskiros tabletės, skiriant jas reikia atsižvelgti į kiekvienos galimą poveikį kitiems vaistams, o politabletės skyrimo atveju apie šalutinį poveikį galvoti nereikia, nes jose jungiami tik tarpusavyje derantys vaistai. 

Gydytoja atkreipia dėmesį, kad dažnai koją sėkmingam gydymui pakiša ne tik atskirų vaistų nederėjimas tarpusavyje, bet ir maisto papildų bei nereceptinių vaistų vartojimas nepasitarus su medikais. Toks atsainumas, ypač sergant keletu lėtinių ligų, gali sukelti nemalonių padarinių. 

„Pavyzdžiui, pacientas serga lėtine širdies ir kraujagyslių liga, cukriniu diabetu bei skundžiasi sąnarių skausmais, kuriems malšinti vartoja nereceptinius nuskausminamuosius vaistus. Didelė tikimybė, kad po kurio laiko jam pasireikš kraujavimas iš dantenų, nosies ar net inkstų. Taip nutinka, nes nuskausminamieji vaistai sutrikdo kraujo krešėjimui skirto varfarino veikimą, jis pradeda veikti žymiai stipriau ir sukelia kraujavimą. Todėl sergant lėtinėmis ligomis ir vartojant gydytojo paskirtus vaistus, būtina pasitarti su specialistu net ir įsigyjant nereceptinį vaistą ar maisto papildą“, – pataria ji.

 

- Advertisement -
spot_img
spot_img

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjo sveikas ir nebrangus receptas – pasinaudokite ypač skanių ir greitų kiaušinių...

Jau kurį laiką socialiniuose tinkluose neslūgsta milžiniškas susidomėjimas keptų kiaušinių su feta receptu, kuris pateisina įvairiausius lūkesčius: pigu, greita, paprasta ir be galo skanu. Šiam netradiciniam įprastų pusryčių variantui reikės vos kelių produktų, iš...

Gydytojas Valerijus Morozovas ramina mamas: visai normalu, jei jūsų vaikas lengvai sirguliuoja apie dešimt...

Dar net nespėjus atšalti ir atkeliauti drėgniems vėjuotiems orams, darbuose padaugėjo čiaudinčių ir nosis varvinančių kolegų, mažesni jų vaikai irgi jau ima sirguliuoti. Nors daugeliui atrodo, kad slogų sezonas atėjo per anksti, gydytojas Valerijus...

„Iki“ pataria: viržiai vazone džiugins ilgiau, jeigu žinosite, kur jų nedėti namuose ir kokiu...

Viržių pasirodymas balkonuose, soduose ir miškuose yra ženklas, kad ruduo jau visai čia pat. Nors orai dar ir išties vasariški, lietuviai vis dažniau šiuos spalvingus ir jaukius augalus iš parduotuvių nešasi namo, pastebi Vaida...

Lietuvoje susirgimo erkiniu encefalitu atvejų skaičius yra didžiausias visoje Europoje

Susirgimų erkiniu encefalitu skaičius Lietuvoje yra didžiausias Europoje, skelbia Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro 2022 m. ataskaitos duomenimis, Lietuvoje vidutinis sergamumas erkiniu encefalitu tenka 24,3 atvejams iš 100...

ORAI: Šiandien ypač šiltai dienai – iki 28 laipsnių

Penktadienio naktį be lietaus. Vėjas pietryčių, 6–11 m/s. Temperatūra 12–17 laipsnių šilumos. Dienai baigiantis pajūryje trumpai palis. Vėjas pietryčių, 9–14 m/s, vietomis gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra 23–28 laipsniai šilumos. Šeštadienį daug kur palis, vietomis smarkiai....

Horoskopai rugsėjo 22 dienai

AVINASTikriausiai turėsite kažkokių reikalų su užsieniečiais ar bent jau su svečiais iš kito miesto. Jei tai verslo reikalai, priimti susitarimai bus tvirti ir abiem pusėms naudingi. Jei asmeniniai - tiesiog maloniai praleisite laiką. JAUTISTegul aplinkui...

„Rimi“ tęsia plėtrą Vakarų Lietuvoje: pirmoji tinklo parduotuvė jau atidaryta ir Gargžduose

Ketvirtadienį Gargždų gyventojai galėjo pirmą kartą apsilankyti naujoje „Rimi“ parduotuvėje, įsikūrusioje adresu: Pasienio g. 1. „Rimi“ prekybos centrų valdymo vadovės Irinos Miklienės teigimu, pirmoji tokia parduotuvė Gargžduose atidaryta siekiant prisidėti prie pajūrio regiono stiprinimo...

Maudymosi sezono metu švariausias maudyklų vanduo buvo ne mūsų rajone

Visą maudymosi sezoną stebėjus šalies maudyklų vandens kokybę, Telšių apskrityje esančiose maudymosi vietose nė karto neužfiksuota trumpalaikės taršos atvejų, teigia Higienos institutas. Anot jo, šį sezoną 84,3 proc. maudyklų vanduo atitiko higienos normos reikalavimus (2022...

Seimas apsisprendė: kailių fermų Lietuvoje neliks

Ketvirtadienį Seime vykusio lemiamo balsavimo metu parlamentarai pritarė įstatymo projektui dėl kailinių žvėrelių fermų draudimo Lietuvoje. Įstatymo projektu draudžiama laikyti ir (ar) veisti, parduoti ar kitaip perleisti gyvūnus vien dėl naudos iš jų kailio....

Viena klaida, ir grybus galėsit išmesti – ko nedaryti ruošiant jų atsargas

Auštantis ruduo jau dovanoja gausų miško gėrybių derlių – grybų kepuraitės pamažu užkloja ne tik samanas giriose, bet ir parduotuvių lentynas, kur gyventojai grybauti užsuka kone dar dažniau. Norintys sutaupyti grybus ne tik gaminsis...

PC CUP: lankytojų pasitikėjimas ir išskirtinė vieta sostinėje lėmė srautų rekordus

Rudeniui įsibėgėjant sostinės centre įsikūręs prekybos centras CUP skaičiuoja itin gerą aštuonių mėnesių veiklos derlių, o ypač – didžiulę lankytojų trauką šiltuoju sezonu. Lankytojų srautams nuolat augant jau trečius metus iš eilės, prekybos centro...

Pamirškite visus mitus apie majonezą: dietologė pataria, kaip jį įtraukti į sveikatai palankią mitybą

Šiandien parduotuvių lentynose galima rasti įvairių rūšių majonezo: nuo įprasto, sumažinto riebumo, pagaminto iš alyvuogių ar avokadų aliejaus, iki veganiško ar tokio, kuris tinka žmonėms su specialiais mitybos poreikiais. Nepaisant to, gydytoja dietologė dr....

Eilė plyšusio menisko operacijai – dveji metai: kaip pas gydytoją patekti greičiau

Pacientai piktinasi, jog didžiosiose Lietuvos ligoninėse dažnai plyšusio menisko gydymo operacijos tenka laukti net iki dviejų metų. O kartais ir dar ilgiau. Todėl patyrusieji kelio sąnario traumą yra priversti kentėti skausmus arba rinktis mokamas...

ORAI: Šiandien bus saulėta ir sausa

Šiandien Lietuvoje bus saulėta ir sausa. Vėjas pietų, pietryčių, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 21–26 laipsniai šilumos. Penktadienio vakare pajūryje truputį palis, galima perkūnija. Vėjas pietryčių, naktį 6–11 m/s, dieną 8–13 m/s. Temperatūra naktį 12–17, dieną...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img