14 C
Šiauliai
2024 / 05 / 02

Dantų sveikatą tausojantys prietaisai: svarbiausia, kaip juos naudojate

Ar jau skaitėte?

Sveikatai palaikyti skirta namų elektronika – ne naujiena. Burnos sveikatai skirtų prietaisų mūsų namuose irgi daugėja. GOK klinikos burnos higienistė Justina Andriulionienė atkreipia dėmesį, kuo naudingi tokie prietaisai. Specialistė pabrėžia, kad labai svarbu, kaip šiuos prietaisus naudojame ir deriname su kitomis burnos priežiūros priemonėmis. Tuo tarpu Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė primena apie atsakomybę, rūšiuojant elektronikos atliekas bei baterijas.

- Reklama -

Ar tikrai jų mums reikia?

Elektrinių dantų šepetėlių savininkų namų elektronikos kolekciją pastaruoju metu papildo burnos priežiūrai skirti irigatoriai. Ar tikrai mums reikalingi šie elektrą naudojantys prietaisai?

Dantų šepetėliai.

„Tiek įprasti, tiek ir elektriniai dantų šepetėliai efektyviai šalina apnašas, jei tik teisingai jais naudojamės. Elektrinių šepetėlių privalumas – jie sukuria daugiau judesių per minutę, tad teisingai pakreipiant tokio šepetėlio galvutę, galime greitai ir kokybiškai išsivalyti dantis. Tai ypač aktualu vyresniems asmenis, kurie gali turėti motorikos problemų, taip pat vaikams, arba tiems, kurie turi dantų breketus“, – aiškina GOK klinikos burnos higienistė J. Andriulionienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad šiuolaikiniai elektriniai dantų šepetėliai dažnai turi laikmačius, tai padeda kontroliuoti valymo laiką. Kartais šepetėliuose yra įdiegtos įvairios programos, skirtos specifinėms dantų priežiūros funkcijoms atlikti. Dažnas elektrinis šepetėlis turi spaudimo daviklį, kuris padeda suprasti, kada dantys yra valomi per daug stipriai ar per mažai spaudžiant. „Tai turbūt – viena svarbiausių jų funkcijų, sauganti kietuosius ir minkštuosius danties audinius, ypač – dantų emalį“, – pastebi burnos higienos specialistė.

Anot burnos higienistės, ar elektrinio šepetėlio galvutė turi rotacinius judesius, ar švytuoklinius, nėra taip svarbu. Tai priklausys nuo burnos anatomijos, pačio danties, skandžio ir individualių poreikių. Svarbu būtų vengti dantų šepetėlių, turinčių tik į vieną pusę aplink savo ašį besisukančią galvutę – ji turėtų suktis aplink ir grįžti.

Burnos priežiūros prietaisai nuo visų bėdų neapsaugos

Burnos higienos specialistė taip pat pabrėžia: svarbu nepamiršti, kad elektriniai šepetėliai nepakeičia kitų burnos higienos priežiūros priemonių. „Paprastas dantų šepetėlis neišvalo tarpdančių, todėl papildomai reikia naudoti skirtą tarpdančiams. Vieno danties šepetėlis padeda skirti daugiau dėmesio konkrečiam dančiui, o taip pat pasiekti ir gerai išvalyti apnašas prie dantenų. O jeigu planuojate įsigyti elektrinį šepetėlį, nuoširdžiai rekomenduočiau pasitarti su savo burnos higienistu“, – sako J. Andriulionienė.

- Reklama -

Kartais net ir puikiai veikiančio elektrinio šepetėlio galvutė turi per kietus šerelius. „Pasitaiko žmonių, kurie atvyksta burnos higienos procedūrą susižaloję dantenas, per ilgą laiką susibraižę emalį“, – savo patirtimi dalijasi J. Andriulionienė.

Vis labiau populiarėjančius burnos irigatorius ji vadina puikia pagalbine priemone, papildančia burnos higienos rutiną, ypač kovojant su dantenų ligomis. Tačiau ir jie nepakeičia įprastų burnos priežiūros priemonių.

Pasak specialistės, irigatoriai buvo sukurti kaip tarpdančių siūlų pakaitalas. Vis dėlto geriausiam efektui vis tiek rekomenduojama ir toliau naudotis siūlu. Irgatorius yra naudingas tais atvejais, kai asmuo turi dantų protezus, implantus, dantų kapes, serga diabetu ar jo dantenos ypač jautrios. Šis prietaisas gali padėti kontroliuoti gingvitą, ypač tiems, kurie reguliariai nesivalo tarpdančių, be to, tai sumažina dantenų kraujavimo ar dantenų ligų tikimybę, nes šiuo prietaisu išplaunama nemažai burnos bakterijų.

Kai kurie žmonės linkę manyti, kad apsiginklavę buitine elektronika, skirta dantims, galime rečiau kreiptis į profesionalios burnos higienos specialistus.

„Tinkamai namuose laikantis burnos higienos rutinos tikrai galima paretinti vizitus pas burnos higienos specialistą ar sutrumpinti tokių vizitų trukmę. Vis dėlto, kad ir kiek stengtumės teisingai ir kruopščiai rūpintis savo burnos higiena, lankytis pas burnos higienos specialistus reikėtų. Burnos ertmės problemos gali atsirasti ir dėl organizmo būklės, įvairių ligų ar kitų sveikatos sutrikimų, ne dėl prastos higienos. Gydytojas tikrai geriau matys besiformuojančias apnašas ar atsirandančias ligas ir padės laiku joms užkirti kelią“, – sako specialistė.

Elektronikos prietaisai virsta elektronikos atliekomis

Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė pastebi, kad elektronikos technologijos suteikia mūsų gyvenimui įvairių patogumų, išlaisvina nuo nuobodžių rutininių darbų ar juos palengvina. Kita vertus, elektronika tapo tokia įprasta, kad ne vienam ji netgi nebepanaši į elektroniką. Elektronikos atliekų srautas pasaulyje auga sparčiausiai, palyginti su kitomis atliekomis, o vartotojų sąmoningumo vis dar trūksta.

„Kaip parodė mūsų asociacijos inicijuotas tyrimas, 37 proc. šalies gyventojų net tokius paprastus prietaisus kaip nebenaudojamą, sugedusį šaldytuvą, elektrinę viryklę ir šaldytuvą priskiria ne elektronikos, o kitų kategorijų atliekoms. Daugiau kaip pusė respondentų nežinojo, kad žaislai, veikiantys su baterijomis – irgi elektronika. Tad labai svarbu atkreipti dėmesį, kad nebetinkami, sugedę elektriniai šepetukai ar burnos irigatoriai, kaip ir depiliatoriai, plaukų džiovintuvai yra elektronikos atliekos, kurios turėtų patekti į įgaliotų tvarkytojų ir perdirbėjų rankas“, – aiškina L. Jurevičienė.

L. Jurevičienė primena, kad smulkiosios elektronikos atliekas, panaudotas baterijas ir dujošvytes lemputes derėtų išmesti į joms skirtus konteinerius, esančius prekybos centruose, bibliotekose ar kitose įstaigose. Stambiagabaritės elektronikos atliekas EPA išveža nemokamai – tereikia paskambinti telefonu +370 695 55111 arba registruotis asociacijos interneto svetainėje.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

TOP naujienos

Ryžiai – ne tik skirtingų skonių, bet ir maistingumo: kaip išsirinkti sveikatai palankiausius?

Ryžiai – daugelyje pasaulio virtuvių naudojama kruopa, tinkanti kaip garnyras ar tam tikrų patiekalų sudėtinis ingredientas. Anot prekybos tinklo „Rimi“ kategorijos vadovės Dianos Špūrienės,...

Užstatą už „Maximos“ taromate grąžintą tarą pirkėjai galės atsiimti bet kurioje šio prekybos tinklo parduotuvėje

Prekybos tinklas „Maxima“ suteikia daugiau patogumo tarą grąžinantiems klientams. Užstato ženklu pažymėtas gėrimų pakuotes pridavus „Maximos“ taromatuose nuo šiol gautą kvitą galima išsigryninti bet...

Nacionaliniame kultūros forume kalbėjusi V. Čmilytė-Nielsen: kultūra šiuo laikotarpiu yra slėptuvė, kurioje mes išsaugome tai, kas svarbiausia

Penktadienį, lapkričio 25 d., įvyko kasmetinis, jau 7-tasis nacionalinis kultūros forumas (Forumas), organizuojamas nacionalinės kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacijos (NKIKIA). Šių metų Forumo tema...

Akyse žaibuoja arba mirga vaizdas? Kai kuriais atvejais tai gali pasibaigti net aklumu

Ne vienas yra patyręs jausmą, kai staiga atsistojus arba pažvelgus į ryškią šviesą prieš akis atsiranda įvairios dėmelės, žaibai arba vaizdas pradeda mirgėti. Kas...

Tyrimą dėl policijos pareigūno nušautos moters atliks STT

Ikiteisminis tyrimas, pradėtas gruodžio 12 d. dėl moters žūties policijos pareigūnui panaudojus tarnybinį šaunamąjį ginklą, perduotas atlikti Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos (STT). Skelbiama, kad toks Generalinės prokuratūros sprendimas priimtas siekiant, kad būtų gauti visi...

Anglų kalbos mokytoja V. Mickienė: tinkama motyvacija gali tikrai daug

Anglų kalbos mokytoja Vaida Mickienė sako, jog svarbiausia iškilus nenumatytai situacijai ilgai negalvoti ir priimti gyvenimo iššūkius, stengtis padaryti kaip įmanoma geriau, o jei nepasiseka kaip tikėjaisi - nenusiminti, nes visuomet galima bandyti iš...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS