13 C
Šiauliai
2024 / 05 / 12

Kokie visuomenėje gajūs įsitikinimai apie tonzilių šalinimo operaciją yra klaidingi

Ar jau skaitėte?

Gomurinės tonzilės – viena iš limfoidinio audinio žiedo dalių, atsakingų už kvėpavimo takų apsaugą nuo virusų ir bakterijų. Kai jos pažeistos, nusilpusios ar kovoja su uždegimu, nebegali atlikti savo funkcijų, o tada ir vaikams, ir suaugusiesiems kyla sveikatos problemų. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Ausų, nosies ir gerklės ligų (LOR) centro gydytojas otorinolaringologas Tomas Jakštas sako, kad jos sprendžiamos atliekant tonzilektomiją – tonzilių šalinimo operaciją.

- Reklama -

J.R.R. Tolkien audioknyga „Žiedų valdovas. Karaliaus sugrįžimas.“ – epinės maginės fantastikos istorijos


„Indikacijos operacijai yra išskiriamos į santykines, kai sveikatos problemas pirmiausia bandoma spręsti konservatyviais gydymo būdais, operaciją atidedant vėlesniam laikui. Šiai kategorijai priskiriamos tokios indikacijos kaip lėtinis ar pasikartojantis ūminis pūlingas tonzilitas (angina), susidarę detrito kamščiai (tonzilių akmenys) ir atsiradusi halitozė (prastas burnos kvapas), kurią sukelia ant gomurinių tonzilių (ar jose) esančios bakterijos. Taip pat gomurinių tonzilių hipertrofija, kuri sukelia rijimo ar kalbėjimo sutrikimus bei tarp audinių aplink tonzilę susidaręs pūlinys“, – aiškina T. Jakštas.

Gomurinės tonzilės – viena iš limfoidinio audinio žiedo dalių, atsakingų už kvėpavimo takų apsaugą nuo virusų ir bakterijų.

Indikacijos tonzilių šalinimo operacijai taip pat gali būti absoliučios, kai chirurginis gydymas yra būtinas. Šiai kategorijai priskiriama obstrukcinė miego apnėja (pasikartojantis kvėpavimo sustojimas miegant) dėl tonzilių hipertrofijos ir įtariamas gomurinių tonzilių onkologinis susirgimas. Absoliučiąja operacijos indikacija laikomas ir netaisyklingas sąkandžio formavimasis vaikams, kurie serga tonzilių hipertrofija bei ūminiai tonzilitai, lydimi febrilinių traukulių.

Visuomenėje vis dar gajūs įsitikinimai, susiję su vaikų amžiumi ir svoriu, dėl kurių negalima atlikti tonzilių šalinimo operacijos. Be to, yra manančių, kad anginą galima „išaugti“, todėl vyresniems operacija yra nereikalinga. Gydytojo otorinolaringologo teigimu, visa tai – netiesa.

„Jeigu nustatomos tinkamos indikacijos tonzilektomijai – gomurinės tonzilės šalinamos ir tokiems vaikams, kurie yra jaunesni nei 7 metų ar sveria mažiau nei 20 kilogramų, žinoma visada pasveriant galimą naudą ar žalą. Tonzilių šalinimo operacijos atliekamos ir suaugusiesiems ar vyresnio amžiaus asmenims, jeigu jiems tonzilektomija nebuvo atlikta anksčiau dėl tam tikrų priežasčių“, – teigia Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Ausų, nosies ir gerklės ligų (LOR) centre dirbantis T. Jakštas.

Kaip atliekama operacija ir kas laukia po jos?

Vilniaus Kardiolitos klinikų gydytojas otorinolaringologas Tomas Jakštas.

Gydytojas teigia, kad tonzilektomija atliekama taikant bendrinę nejautrą – per operaciją pacientai nieko nejaučia.

- Reklama -

„30–40 minučių trunkančios tonzilektomijos metu specialiais instrumentais atkeliama gleivinę supanti tonzilės kapsulė, ji išdalinama, o tada pašalinama iš savo ložės. Po operacijos pašalintos tonzilės neatauga, o paciento turėtos sveikatos problemos išsprendžiamos visam laikui“, – pasakoja otorinolaringologas T. Jakštas.

Pirmomis dienomis po operacijos pacientai įprastai jaučia intensyvų ryklės skausmą, kuriam malšinti svarbu vartoti paskirtus vaistus. Vėliau skausmas mažėja, o kartu su juo – ir vaistų poreikis.

„Bendra pooperacinio laikotarpio trukmė – 2 savaitės, jų metu pacientai turi laikytis nustatyti režimo: valgyti trintą, skystą maistą, kuris būtų nesūrus ir neaštrus bei gerti daug vandens. Taip pat vengti gazuotų gėrimų ir sulčių, citrusinių vaisių, fizinio krūvio, tvankių patalpų bei maudymosi po karštu dušu ar vonioje“, – sako „Kardiolitos klinikų“, kuriose dirba vieni geriausių gydytojų Lietuvoje, gydytojas otorinolaringologas.

Dažniausiai toks pooperacinio laikotarpio režimas yra pakankamas, tačiau priklausomai nuo individualių organizmo savybių, gali prireikti ilgesnio laiko atsistatyti ar laikytis papildomų nurodymų.

Įvardijo pasekmes ir privalumus

Priklausomai nuo indikacijos operacijai, kurią vengiama atlikti, kyla rimtų sveikatos problemų rizika, pavyzdžiui, pasikartojantys tonzilitai gali sukelti sąnarių, širdies vožtuvų ar inkstų ligas. Taip pat dėl nuolatinio ūminio tonzilito pasikartojimo ir jo gydymo antibiotikais, didėja bakterijų atsparumas šiems vaistams ir silpnėja imuninė sistema.

„Galima įvardyti ne tik pasekmes, kurios kyla delsiant atlikti tonzilektomiją, bet ir šio gydymo būdo privalumus. Pavyzdžiui, pašalinus tonziles dėl išsivysčiusios obstrukcinės miego apnėjos, išvengiama padidintos infarkto, insulto ir autoįvykių rizikos, o atlikus tonzilektomiją dėl vaikystėje besiformuojančio netaisyklingo sąkandžio – brangaus ir ilgo ortodontinio gydymo ar žandikaulių operacijų“, – priduria Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Ausų, nosies ir gerklės ligų (LOR) gydytojas otorinolaringologas T. Jakštas.

TOP naujienos

Dizaineris A. Pogrebnojus pažėrė kritikos nuomonės formuotojams

Žinomas drabužių dizaineris ir kostiumų dailininkas Aleksandras Pogrebnojus niekuomet nevyniojo žodžių į vatą ir drąsiai dalinosi savo mintimis bei įžvalgomis. Šį kartą kritikos jis...

Balandžio 22-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Tarptautinė motinos Žemės diena)

Balandžio 22-oji – Tarptautinė motinos Žemės diena. Balandžio dvidešimt antroji, pirmadienis – 112-oji metų diena (pirmoji 17-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 252...

ORAI: Nors kalendorinis ruduo, bet šiluma nemažėja

Šiandien lietaus nenumatoma. Vėjas silpnas. Aukščiausia temperatūra 23–28 laipsniai šilumos. Antradienį nelis. Naktį vietomis rūkas. Vėjas naktį silpnas, dieną pietryčių, 4–9 m/s. Temperatūra naktį 11–16,...

Trečiadienis – nukentėjo neblaivus eismo dalyvis

Gruodžio 2 dieną, trečiadienį, pirminiais duomenimis, 6-iuose eismo įvykiuose sužeisti 6 žmonės, tarp jų – 3 keleiviai (2 viešojo transporto), pėsčiasis pėsčiųjų perėjoje, dviračiu...

Renginyje „Būk matomas ir saugus“ rūpintis savimi bei artimaisiais kelyje kvies „X faktoriaus“ nugalėtojai

Šį sekmadienį, rugsėjo 29 d., trys Lietuvos miestai taps atskirų regionų saugaus eismo sostinėmis. Jau dešimtą kartą Vilniuje, Klaipėdoje ir Panevėžyje susipažinti su kelių eismo taisyklėmis, išbandyti interaktyvias eismo simuliacijas ir įvairias pramogines atrakcijas...

Ekspertai patarė, į ką atkreipti dėmesį renkantis monitorių

Nepriklausomai nuo to, ar dirbame biure, ar namuose, į monitorių žiūrime daugiau nei šešias valandas per dieną. „LG Electronics“ aiškina, kokį monitorių pasirinkti, kad jis tiktų ir darbui, ir pramogoms. Kuo didesnis, tuo geriau Su monitoriais...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS