19 C
Šiauliai
2024 / 09 / 17

Kokie visuomenėje gajūs įsitikinimai apie tonzilių šalinimo operaciją yra klaidingi

Ar jau skaitėte?

Gomurinės tonzilės – viena iš limfoidinio audinio žiedo dalių, atsakingų už kvėpavimo takų apsaugą nuo virusų ir bakterijų. Kai jos pažeistos, nusilpusios ar kovoja su uždegimu, nebegali atlikti savo funkcijų, o tada ir vaikams, ir suaugusiesiems kyla sveikatos problemų. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Ausų, nosies ir gerklės ligų (LOR) centro gydytojas otorinolaringologas Tomas Jakštas sako, kad jos sprendžiamos atliekant tonzilektomiją – tonzilių šalinimo operaciją.

- Reklama -

J.R.R. Tolkien audioknyga „Žiedų valdovas. Karaliaus sugrįžimas.“ – epinės maginės fantastikos istorijos


„Indikacijos operacijai yra išskiriamos į santykines, kai sveikatos problemas pirmiausia bandoma spręsti konservatyviais gydymo būdais, operaciją atidedant vėlesniam laikui. Šiai kategorijai priskiriamos tokios indikacijos kaip lėtinis ar pasikartojantis ūminis pūlingas tonzilitas (angina), susidarę detrito kamščiai (tonzilių akmenys) ir atsiradusi halitozė (prastas burnos kvapas), kurią sukelia ant gomurinių tonzilių (ar jose) esančios bakterijos. Taip pat gomurinių tonzilių hipertrofija, kuri sukelia rijimo ar kalbėjimo sutrikimus bei tarp audinių aplink tonzilę susidaręs pūlinys“, – aiškina T. Jakštas.

Gomurinės tonzilės – viena iš limfoidinio audinio žiedo dalių, atsakingų už kvėpavimo takų apsaugą nuo virusų ir bakterijų.

Indikacijos tonzilių šalinimo operacijai taip pat gali būti absoliučios, kai chirurginis gydymas yra būtinas. Šiai kategorijai priskiriama obstrukcinė miego apnėja (pasikartojantis kvėpavimo sustojimas miegant) dėl tonzilių hipertrofijos ir įtariamas gomurinių tonzilių onkologinis susirgimas. Absoliučiąja operacijos indikacija laikomas ir netaisyklingas sąkandžio formavimasis vaikams, kurie serga tonzilių hipertrofija bei ūminiai tonzilitai, lydimi febrilinių traukulių.

Visuomenėje vis dar gajūs įsitikinimai, susiję su vaikų amžiumi ir svoriu, dėl kurių negalima atlikti tonzilių šalinimo operacijos. Be to, yra manančių, kad anginą galima „išaugti“, todėl vyresniems operacija yra nereikalinga. Gydytojo otorinolaringologo teigimu, visa tai – netiesa.

„Jeigu nustatomos tinkamos indikacijos tonzilektomijai – gomurinės tonzilės šalinamos ir tokiems vaikams, kurie yra jaunesni nei 7 metų ar sveria mažiau nei 20 kilogramų, žinoma visada pasveriant galimą naudą ar žalą. Tonzilių šalinimo operacijos atliekamos ir suaugusiesiems ar vyresnio amžiaus asmenims, jeigu jiems tonzilektomija nebuvo atlikta anksčiau dėl tam tikrų priežasčių“, – teigia Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Ausų, nosies ir gerklės ligų (LOR) centre dirbantis T. Jakštas.

Kaip atliekama operacija ir kas laukia po jos?

Vilniaus Kardiolitos klinikų gydytojas otorinolaringologas Tomas Jakštas.

Gydytojas teigia, kad tonzilektomija atliekama taikant bendrinę nejautrą – per operaciją pacientai nieko nejaučia.

- Reklama -

„30–40 minučių trunkančios tonzilektomijos metu specialiais instrumentais atkeliama gleivinę supanti tonzilės kapsulė, ji išdalinama, o tada pašalinama iš savo ložės. Po operacijos pašalintos tonzilės neatauga, o paciento turėtos sveikatos problemos išsprendžiamos visam laikui“, – pasakoja otorinolaringologas T. Jakštas.

Pirmomis dienomis po operacijos pacientai įprastai jaučia intensyvų ryklės skausmą, kuriam malšinti svarbu vartoti paskirtus vaistus. Vėliau skausmas mažėja, o kartu su juo – ir vaistų poreikis.

„Bendra pooperacinio laikotarpio trukmė – 2 savaitės, jų metu pacientai turi laikytis nustatyti režimo: valgyti trintą, skystą maistą, kuris būtų nesūrus ir neaštrus bei gerti daug vandens. Taip pat vengti gazuotų gėrimų ir sulčių, citrusinių vaisių, fizinio krūvio, tvankių patalpų bei maudymosi po karštu dušu ar vonioje“, – sako „Kardiolitos klinikų“, kuriose dirba vieni geriausių gydytojų Lietuvoje, gydytojas otorinolaringologas.

Dažniausiai toks pooperacinio laikotarpio režimas yra pakankamas, tačiau priklausomai nuo individualių organizmo savybių, gali prireikti ilgesnio laiko atsistatyti ar laikytis papildomų nurodymų.

Įvardijo pasekmes ir privalumus

Priklausomai nuo indikacijos operacijai, kurią vengiama atlikti, kyla rimtų sveikatos problemų rizika, pavyzdžiui, pasikartojantys tonzilitai gali sukelti sąnarių, širdies vožtuvų ar inkstų ligas. Taip pat dėl nuolatinio ūminio tonzilito pasikartojimo ir jo gydymo antibiotikais, didėja bakterijų atsparumas šiems vaistams ir silpnėja imuninė sistema.

„Galima įvardyti ne tik pasekmes, kurios kyla delsiant atlikti tonzilektomiją, bet ir šio gydymo būdo privalumus. Pavyzdžiui, pašalinus tonziles dėl išsivysčiusios obstrukcinės miego apnėjos, išvengiama padidintos infarkto, insulto ir autoįvykių rizikos, o atlikus tonzilektomiją dėl vaikystėje besiformuojančio netaisyklingo sąkandžio – brangaus ir ilgo ortodontinio gydymo ar žandikaulių operacijų“, – priduria Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Ausų, nosies ir gerklės ligų (LOR) gydytojas otorinolaringologas T. Jakštas.

TOP naujienos

Nemokamai ir be eilių: „Iki“ darbuotojai gali lengviau sulaukti geidžiamų specialistų konsultacijų

Tokiame dinamiškame sektoriuje kaip mažmeninė prekyba darbuotojų psichologinė sveikata ir emocinė savijauta yra ypač svarbu. Lietuvoje nutįsus eilėms pas psichologus, „Iki“ darbuotojams laukti nereikia...

Vargina akių ašarojimas? Tai gali būti vienas iš akių alergijos požymių

Šiltasis metų sezonas daugeliui žmonių gali sukelti nemažai problemų dėl pasireiškiančių alergijų. Tiesa, neretai atpažinti, kas būtent sukėlė tokią organizmo reakciją kaip akių ašarojimas,...

Šiandien nesnigs, temperatūra rytą sieks 21–27, pajūryje 17–19 laipsnių šalčio

Šiandien Lietuvoje nesnigs. Vėjas bus silpnas. Temperatūra rytą sieks 21–27, pajūryje 17–19 laipsnių šalčio, aukščiausia dieną 14–19, vakariniame šalies pakraštyje 9–13 laipsnių šalčio. Sausio 18-os...

ORAI: Šiandien daug kur protarpiais palis, o rytoj prasideda šalčiai

Šiandien Lietuvoje daug kur protarpiais palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas vakarinių krypčių, 9–14 m/s. Aukščiausia temperatūra 4–8 laipsniai šilumos. Antradienį didesnėje šalies dalyje palis, vyraus...

Trys dalykai, kuriuos namuose turėtume patikrinti prieš eidami miegoti

Dėl koronaviruso pandemijos savo būstuose šiemet praleidžiame ypač daug laiko. Lietuvoje prasidėjus jau antram šiais metais visuotiniam karantinui, draudikai pateikia savo įžvalgas, kaip nieko nekainuojančiais paprasčiausiais būdais apsisaugoti nuo vagysčių ir nelaimių buityje. Draudimo bendrovės...

Juos privaloma valgyti žiemą: kaip gerųjų bakterijų gauti iš maisto?

Žiemą lydi šaltukas, sniegas ir mažiau saulės šviesos, o tokiomis sąlygomis keičiasi mūsų organizmo poreikiai. Vienas iš svarbių elementų, kuriuo šaltuoju metų laiku daugelis turėtų rūpintis, yra žarnyno gerosios bakterijos. Pasak gydytojos dietologės dr....

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS