22 C
Šiauliai
2024 / 06 / 18

Populiari programa sudomina vis daugiau pedagogų – pagyrų jai negaili ir vaikų smalsumo sužavėti tėvai

Ar jau skaitėte?

Mokytojai, pirmąsyk dalyvavę Šviečiamosios gyvulininkystės programoje (Programa), tvirtina: šią patirtį mielai pakartotų, kasmet nemažai tą ir daro – prisijungia patys arba kviečia kolegas. Žemės ūkio ministerijos ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros (Agentūra) iniciatyva įgyvendinama Programa ypatinga ne tik tuo, kad skirtingo amžiaus vaikus supažindina su gyvulininkyste ir ūkiniais gyvūnais, bet ir tuo, kad suvienija mokyklų bendruomenes – į veiklas įsitraukia ne tik vaikai ir pedagogai, bet ir tėvai.

- Reklama -

Dalyviai džiugina aktyvumu

Kasmet Programoje dalyvaujančias mokyklas ar darželius pasiekia metodinė medžiaga, pratybų knygelės, edukacinė vaizdo medžiaga, kuri palengvina pedagogų darbą, vaikai lengviau įsisavina žinias apie ūkiuose auginamus gyvulius ir paukščius, jų teikiamą naudą žmonėms. Programoje kasmet dalyvauja 40 Lietuvos mokyklų ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų.

Iliustracinė nuotrauka.

Dalyvaujantys kūrybinių darbų konkurse, kuris rudenį vainikuoja Programą, mokyklose ar darželiuose organizuoja kūrybinių darbų parodas, viktorinas, kuria dainas, stato spektaklius, rengia vaizdo siužetus. Jų kūryba atspindi tradicinės gyvulininkystės šakas: pieninę ir mėsinę galvijininkystę, kiaulininkystę, paukštininkystę, arklininkystę, avininkystę, ožkininkystę, kailinę žvėrininkystę, triušininkystę, bitininkystę.

Kaip pastebi VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros Mokymų organizavimo skyriaus vedėjas Alvydas Grigaliūnas, ikimokyklinio ugdymo ir švietimo įstaigų pedagogai labai aktyvūs: „Pastebime, jog mokytojai Programoje dalyvauja po kelis kartus su skirtingo amžiaus vaikais. Jei paraišką teikė I ar II modulio kategorijai, po metų dalyvauja su III modulio – 5–8 klasių moksleiviais. Arba pradėję dirbti su kitais tos pačios amžiaus grupės vaikais taip pat teikia paraišką ir dalyvauja Programos renginiuose.“

Programoje pirmąsyk dalyvavę ir kūrybinių darbų konkurse „Gyvulininkystė ir MES“ mažiausiųjų grupėje pirmą vietą užėmusio Alytaus lopšelio-darželio „Vyturėlis“ vaikai, pasak priešmokyklinio ugdymo mokytojos Malvinos Miškelienės, ne tik kartu keliavo, organizavo ir patys dalyvavo skirtingose veiklose, bet ir gavo daug žinių.

Kaip pasakojo M. Miškelienė, dalyvauti Programoje jai pasiūlė kolegė, papasakojusi, ką veikia jos dalyviai.

- Reklama -

Kadangi, kaip pastebėjo auklėtoja, kai kurie vaikai, nors ir važiuodavo pas senelius, turėjo galimybę jų ūkiuose apžiūrėti ūkinius gyvūnus, per daug jais nesidomėjo, o dalyvaudami Programoje aktyviai nagrinėjo, kokie ūkio gyvūnai auginami Lietuvoje, kokios mūsų šaliai svarbios gyvulininkystės šakos ar kuo ypatinga bitininkystė. „Programa labai plati, o mums, auklėtojoms, buvo svarbu, kad vaikai įgytų kuo daugiau žinių ir patirties. Auklėtiniai ypač laukė kelionių, pažinčių, įspūdžių, į veiklas įsitraukė ir tėvai. Kartu su vaikais aplankėme žirgyną, ūkius, įsikūrusius Alytaus apylinkes, lankėmės deksterių veislės galvijų ūkyje Kauno rajone, į darželį atvyko bitininkas – vaikams įspūdžių išties netrūko“, – vardijo M. Miškelienė.

Kūrybinių darbų konkursui šio darželio auklėtiniai pristatė muzikinį pasirodymą. Pati auklėtoja sukūrė žodžius dainelėms apie kiekvieną gyvulininkystės šaką, vaikai persirengė ūkio gyvūnų kostiumais. „Kad vaikai susidomėtų gyvulininkyste, labai svarbu juos mokyti ir skatinti domėtis kuo anksčiau. Jau dabar, grįžę iš senelių, jie draugams pasakoja, kaip seneliai rūpinasi ūkiniais gyvūnais“, – pasidžiaugė M. Miškelienė.

Noriai keliavo į ūkius

Iliustracinė nuotrauka.

Kauno lopšelio-darželio „Daigelis“ mokytoja D. Botyrienė taip pat paneigė mitą, jog su mažaisiais sudėtinga keliauti ar organizuoti veiklas. Jie – daugiausia švietėjiškų renginių suorganizavę Programos dalyviai.

Kaip pasakojo šio lopšelio-darželio mokytoja, auklėtiniai domėjosi ūkiniais gyvūnais, klausinėjo apie juos darželyje ir namuose, keliavo pas pažįstamus ūkininkus, dalijosi įspūdžiais, nuotraukomis, nagrinėjo iš organizatorių gautas knygeles, kūrė įvairius darbelius. Vaikai dalyvavo edukacijoje gyvūnų ūkyje „Slėnis“, kur susipažino su ūkyje gyvenančiais poniais, terapiniu žirgu Kaktusu, antimis, žąsimis, ožkomis.

Darželinukai lankėsi ir bityne pas bitininką Algirdą Amšiejų, kur pamatė bitę motinėlę, bitininkams reikalingą inventorių, pasimatavo bitininko kepures, apžiūrėjo avilius, mokėsi dūminti, paragavo medaus iš korio, kurį drauge su bitininku išėmė iš avilio. Gavę dovanų bičių vaško, vėliau kūrė originalius ir savitus ūkio gyvūnus, pasakojimus.

Programa, pasak D. Botyrienės, paskatino daug keliauti, visas idėjas aktyviai palaikė tėvai. Vaikai, grįžę į namus, pasakodavo, ką matė, kur lankėsi, netrūko noro ir užsidegimo.

„Kadangi vaikai buvo labai aktyvūs, jų smalsumas motyvavo ir mus, stengėmės jų norus bei sumanymus įgyvendinti. Darbų sukūrėme daug ir įvairių. Manau, tokioms programoms nėra amžiaus, nes dalyvavo ir trimečių, ir šešiamečių, mažesni vaikai buvo tokie pat susidomėję“, – kalbėjo D. Botyrienė.

Įsitraukė ir tėvai

Iliustracinė nuotrauka.

Dar vieni Programos dalyviai – Kauno rajono Vilkijos gimnazijos – pradinukai taip pat užėmė pirmąją vietą kūrybinių darbų konkurse, o į Programos veiklas įtraukė ir tėvus, ir mokyklos bendruomenę. Gimnazijos pradinio ugdymo mokytoja Rita Arbačauskienė pasakojo, jog pirmokai, nepažindavo kai kurių ūkio gyvūnų, nežinodavo, iš kur ant mūsų stalo atsiranda pienas, kiaušiniai, sviestas, pieno produktai, vilna, bičių produktai. „Norėjau jiems parodyti, kas yra gyvulininkystė, kokie auginami ūkio gyvūnai, kaip juos prižiūrėti. Vaikai dabar žino, kaip pienas atkeliauja iki parduotuvės, atpažįsta, visus ūkio gyvūnus“, – dalijosi mokytoja.

1–4 klasių mokiniai vykstant Programai lankėsi Kaišiadorių rajone įsikūrusiame ūkyje „Gyvas kalnas“, sodyboje, kur auginamos bitės, avys, pamokas pradinukams vedė mokinių tėveliai, profesionalūs bitininkai, kartu gamino žvakes.

„Ši programa suvienijo mokyklos bendruomenę, į veiklas įsitraukė skirtingų dalykų mokytojai. Vaikams didžiulį įspūdį paliko išvykos, užduotys, organizatorių pateikta filmuota medžiaga ir, žinoma, tai, jog tėveliai vedė pamokas“, – kalbėjo R. Arbačauskienė.

Kūrybinių darbų konkurse, kuriame 1–4 klasių grupėje užėmė pirmąją vietą, mokyklos komanda panaudojo sumuštiniams skirtus maišelius, kuriuos papuošė skirtingais ūkiniais gyvūnais.

Idėjų nepristigo

Klaipėdos „Saulėtekio“ progimnazijos mokytoja Raimonda Kubilienė pasidalijo dar vienu pavyzdžiu, kaip Programa gali sudominti kone visą mokyklą.

Kaip pasakojo mokytoja, peržiūrėjusi organizatorių paruoštą metodinę medžiagą, kartu su kolegėmis, pakvietė sudalyvauti visą mokyklos bendruomenę, tuomet 25 tuos, kurie labiausiai domėsis ar norės dalyvauti Programoje, veiklas tęsti toliau.

Biologijos mokytoja visus vaikus supažindino su gyvulininkystės šakomis, gyvulių ūkiais. Anglų kalbos pamokoje vaikai prisiminė ūkio gyvūnų pavadinimus anglų kalba, matematikos pamokoje pavyko suorganizuoti viktoriną ir kartu spręsti galvosūkius, chemijos pamokoje moksleiviai atliko eksperimentus, informatikos pamokoje virtualioje viktorinoje atsakinėjo į klausimus apie arklius, avis. Dailės pamokoje piešė, lietuvių kalbos pamokoje kūrė komiksus apie gyvulininkystės ūkius. Istorijos pamokoje aiškinosi, kaip žmonės prisijaukino gyvulius, kūrė ūkius, kūno kultūros pamokoje prisiminė šuolius per „ožį“, ėjimą žąsele ir liaudies žaidimus, muzikos pamokoje – ganymo dainas. Galiausiai 25 vaikų komanda: tų, kurie labiausiai susidomėjo gyvulininkystės temomis, nori studijuoti veterinariją, augina triušius, domisi ūkiniais gyvūnais, prisijungė prie Programos veiklų – iš kiekvienos klasės po kelis mokinius. Jie lankėsi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijoje (LSMU VA).

Kūrybinių darbų konkurse vaikai iš antrinių žaliavų sukūrė savo gyvulininkystės ūkius. Programos metu aplankė vienintelį Pabaltijo šalyse esantį Arklio muziejų Anykščiuose.

Kol vaikai prašė daugiau netradicinių pamokų, mokytojai taip pat pasidžiaugė – šis projektas jų mokykloje tikrai pavyko.

Šviečiamosios gyvulininkystės programos, kurios tikslas – skatinti vaikų ir jaunimo susidomėjimą gyvulininkyste, veiklose gali dalyvauti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo, pradinio ugdymo (1–4 klasių) ir pagrindinio ugdymo (5–8 klasių) švietimo įstaigų moksleiviai iš visos Lietuvos.

Kvietimas teikti paraiškas dalyvavimui kitų metų Programoje planuojamas skelbti 2024 metų pradžioje.

Informaciją galima sekti tinklalapyje www.zum.lt, www.zua.lt ir „Facebook“ paskyroje „Šviečiamoji gyvulininkystės programa „Gyvulininkystė ir AŠ“.

Pranešimą spaudai parengė VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra

 

TOP naujienos

Gudrybės su citrina, kurių dar nesate girdėję – net ir orchidėjos augs kaip ant mielių

Apie stebinančias ir kone stebuklingas citrinos savybes žino daugelis. Tai – vienas iš vaisių, kurį visuomet verta turėti namuose. Citrinos gali virsti ne tik...

Žinomų moterų plaukų grožiu besirūpinanti G. Eimantaitė-Armalė: „Į konkurenciją žiūriu kitu kampu“

Buvusi TV laidų „Pokyčių istorijos“ ir „Būk sveikas“ vedėja, plaukų priauginimo specialistė ir grožio akademijos „Elitera“ įkūrėja Gintarė Eimantaitė-Armalė šiai dienai džiaugiasi ne tik...

Kodėl pusė lietuvių aumobilių pirmo techninės būklės egzamino neišlaiko

Lietuvoje asmeniniai lengvieji automobiliai, kaip ir motociklai bei mopedai, atlikti techninę apžiūrą (TA) vežami po 3 metų nuo pirmosios registracijos, o po to, kas...

Horoskopai vasario 26 dienai

AVINASŠeima šiandien lauks iš jūsų savaitgalio plano. Pasistenkite jų neapvilti. Rimtus sprendimus ir darbus atidėkite kitai dienai. Šiandien turite linksmintis ir linksminti kitus. Sapnų reikšmės JAUTISNeprotingai...

Nuo šių metų NT mokestį mokantiems – pranešimai per Mano VMI

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad 13 tūkst. gyventojų, kurie naudojasi Mano VMI, sulauks pranešimų, kviečiančių pasitikrinti nekilnojamojo turto (NT) mokestinę vertę. Pagal preliminarius duomenis, jų NT bendra mokestinė vertė nuo šių metų viršija...

Horoskopai vasario 6 dienai

AVINASNetikėti įvykiai padės jums atsirinkti tikrus draugus ir paskatins pratęsti draugystę su kai kuriais žmonėmis. Būsite pilnas emocijų ir naujų idėjų. Turėsite daug ką pasakyti artimam žmogui ir to paties lauksite iš jo. Sapnų reikšmės JAUTISViską...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS