8 C
Šiauliai
2024 / 05 / 13

Sveikas žmogus – maistas, sportas ir… miegas

Ar jau skaitėte?

Sveikas žmogus – laimingas žmogus! Vis dėlto, kaip greitame kasdieninio gyvenimo ritme išsaugoti gerą savijautą ir sveikatą? Tai klausimas anksčiau ar vėliau iškylantis kiekvienam iš mūsų. Atsakymą į jį dažniausiai lydi du patarimai – sveikai maitintis ir būti fiziškai aktyviam. GERO MIEGO KLUBO ekspertai primena, kad yra ir trečioji, nuo geros savijautos ir sveikatos neatsiejama dalis – kokybiškas miegas.

- Reklama -

Sporto ir miego santykis

Kokią įtaką miegas turi sportui?

Geras miegas daro įtaką ne tik mūsų bendrajai savijautai, bet ir reakcijai, koncentracijai bei motyvacijai. Atitinkamai, norint siekti aukštų sportinių pasiekimų, teisingas miego ritmas – būtinas. Miegodami mažiau nei 7-8 valandas per parą rizikuojame normalia hormoninės sistemos veikla. Sutrikus jai, žmogus jaučiasi pavargęs, dingsta jėgos ir motyvacija tiek sportuoti, tiek dirbti ar užsiimti kita veikla.

Tiesa, mokslinių tyrimų metu taip pat pastebėta, kad mažiau nei 6 valandas miegantys ir vėliau sportuojantys žmonės susiduria su didesne traumų tikimybe. Taip nutinka todėl, kad nuovargis silpnina žmogaus imuninę sistemą ir sulėtina reakciją, tad traumų rizika reikšmingai išauga.

Kokią įtaką sportas turi miegui?

- Reklama -

Miegas ir sportas yra itin glaudžiai susiję procesai. Gerai miegodami – geriau sportuosime, ir atvirkščiai, sportuodami – geriau miegosime. Mokslininkai įrodė, kad sportas padeda greičiau užmigti, o sportuojančių žmonių miegas būna kur kas kokybiškesnis. Taip pat sportas gali padėti išspręsti su miegu susijusias ligas, tokias kaip nemiga ar miego apnėja.

Vis dėlto, svarbu stebėti savo kūną ir jausti, kuriuo paros metu sportas jūsų organizmui yra tinkamiausias. Dauguma specialistų ir mokslininkų rekomenduoja aktyviai sportuoti pirmojoje dienos pusėje, o vakare rinktis ramesnius, labiau atpalaiduojančius fizinius užsiėmimus. Vakare mūsų kūno temperatūra šiek tiek sumažėja, duodama kūnui signalą, kad artėja miego laikas. Tuo tarpu sportuojant kūno temperatūra pakyla, suintensyvėja adrenalino hormono išskyrimas, galintis lemti ilgesnį mūsų užmigimo laiką.

Visgi, sutariama, kad vakarinio sporto ir miego santykis kiekvienam žmogui yra individualus. Jei jaučiate, kad intensyvus sportas vakare jums netinka, tuomet rinkitės ramius užsiėmimus – jogą, tempimo pratimus, lėtą ėjimą. O jei po aktyvios vakarinės treniruotės jaučiatės puikiai ir užmiegate lengvai, tuomet būtinybės jų atsisakyti – nėra.

Mitybos ir miego santykis

Kokią įtaką mityba daro miegui?

Mityba – vienas iš didžiausią įtaką miego kokybei turinčių veiksnių. Nors gali pasirodyti, kad miegant organizme nevyksta svarbūs procesai, tačiau būtent miego metu atsinaujina visos mūsų kūno ląstelės. Atsinaujinimo procesams tinkamai vykti būtina energija, kurią gauname su maistu. Nesukaupus jos pakankamai – užmigti bus sunku, o miegas taps nekokybiškas.

Vis dėlto, kiekvienas iš mūsų puikiai žino, kad miego kokybė ženkliai suprastės ir prieš miegą gausiai prisivalgius ar apkrovus skrandį sunkiu maistu. Siekiant išlaikyti teigiamą mūsų mitybos ir miego santykį, vakare reikėtų vengti riebaus, daug baltymų turinčio maisto. Rekomenduojama rinktis lengvesnį, virškinamosios sistemos neapsunkinantį maistą: daug skaidulų turinčius produktus, riešutus, varškės produktus.

Kokią įtaką miegas daro mitybai?

Mityba ir miegas, taip pat kaip ir sportas bei miegas, yra vienas kitą tiesiogiai veikiantys procesai. Ne tik nuo teisingos ir subalansuotos mitybos priklauso mūsų miego kokybė, bet ir nuo miego – mūsų mityba. Moksliškai įrodyta, kad neišsimiegojusiam žmogui kyla didesnis noras valgyti daug ir rinktis nesveiką maistą. Miego trūkumą patiriantis žmogus suvalgo daugiau riebių, kaloringų patiekalų. Dėl šios priežasties nemiga dažnai siejama su nutukimo problemomis.

Maisto, sporto ir miego kompleksas gerai sveikatai

Geros sveikatos ir savijautos išlaikymas yra kompleksiškas procesas. Jei nuo neteisingo gyvenimo būdo kenčia bent viena iš mūsų kūno dalių, pasekmes pajausime kitose savo gyvenimo srityse. Tad, nors subalansuota mityba ir sportas yra labai svarbūs mūsų sveikos gyvensenos komponentai, tačiau svarbu prisiminti, kad miegas neatsiejamai susijęs su abiem iš jų. Nuo to, kaip miegame, priklausys ir tai, kaip valgysime bei sportuosime. Kokybiškas miegas yra geriausias pagalbininkas kelyje į sveiką gyvenseną, sveikatą ir niekada neišblėstančią gerą savijautą.

Diana Darčianovaitė
GERO MIEGO KLUBAS


Sveikatos.info

TOP naujienos

Sukčiavimas: sumokėjau už prekę, bet jos negavau

Internetinei prekybai tampant vis patrauklesnei bei patogesnei tiek pardavėjams, tiek ir pirkėjams, pastarieji vis dažniau susiduria su situacijomis, kuomet prisidengdami įprastu prekių pardavimu, siekia...

Artimiausiomis dienomis lis mažiau ir trumpiau, bus vidutiniškai šilta

Artimiausiomis dienomis lis mažiau ir trumpiau, bus vidutiniškai šilta. Audioknyga: KĄ JIE MUMS PADARĖ. Lietuvos gyvenimas traumų psichologijos žvilgsniu. Pasiklausykite 20 min. nemokamai >> Liepos 13-os...

ORAI: po gražesnės savaitės pradžios orai subjurs​

Šiandien be žymesnių kritulių. Vėjas pietvakarių, pietų, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 1–5 laipsniai šilumos. Antradienį be žymesnių kritulių. Kai kur plikledis. Vėjas pietvakarių, naktį 6–11...

Horoskopas rugpjūčio 10 dienai

AVINASImkitės iniciatyvos pašalinti kvailą nesusipratimą. Galėsite pasidžiaugti, kad vėl atsinaujino sena draugystė. Neieškokite slaptos prasmės ten, kur jos nėra. Kartais dalykai yra būtent tokie,...

Gyvūnų priežiūra vasarą: priminė, kada pastebėjus augintinio negalavimus būtina kreiptis į specialistus

Erkių sukeltos ligos, perkaitimas saulėje, įvairios traumos, vėmimas ar viduriavimas – problemos, su kuriomis ne retai augintiniai susiduria vasarą. Todėl šylant orams veterinarijos specialistai primena svarbiausius gyvūno priežiūros karštuoju sezono metu principus ir dalinasi...

Vis daugiau žmonių renkasi produktus be laktozės: dietologė įvardijo, kokie organizmo pojūčiai signalizuoja apie...

Kava su augaliniu gėrimu tapo daugelio neatsiejamu ryto ritualu. Pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, jei pavartojus pieno produktų apima nemalonūs pojūčiai pilve, tai gali būti ženklas, kad organizmas netoleruoja...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS